Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W 2017 roku handel zatrudniał na potęgę

W 2017 roku w serwisie pracuj.pl królowały oferty pracy skierowane dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. W czołówce regionów z największą liczbą ogłoszeń stale utrzymywało się województwo mazowieckie z 14% udziałem w ofertach pracy ogółem.
Reklama

W 2017 roku najwięcej ofert pracy opublikowali pracodawcy z branży handel hurtowy/sprzedaż B2B oraz bankowość/ubezpieczenia/finanse/ ekonomia/księgowość – z tych branż pochodziło nieco ponad co dziesiąte ogłoszenie w 2017 roku. Nieco mniej, ale nadal dużo ofert pracy pochodziło z branży handel detaliczny/sprzedaż B2C, produkcja FMCG i dóbr użytkowych oraz przemysł ciężki i chemiczny.

Co ciekawe, pierwsza piątka najbardziej poszukiwanych specjalistów nie zmieniła się w minionych pięciu latach. Od 2013 roku, odkąd Pracuj.pl analizuje zapotrzebowanie pracodawców, na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych ekspertów znajdują się pracownicy handlu i sprzedaży, tuż za nimi niezmiennie plasują się pracownicy obsługi klienta oraz specjaliści IT.

Zawody związane z usługami oraz ze sprzedażą zawsze będą znajdować się w czołówce największego zapotrzebowania pracodawców, co wynika ze specyfiki tych specjalizacji. W przypadku specjalistów IT z kolei zapotrzebowanie wynika z digitalizacji coraz większej liczby procesów w firmach, nawet tych, które wcześniej nie wykorzystywały takich systemów.

Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm największych – zatrudniających ponad 251 osób – 31%, z firm zatrudniających od 51 do 250 osób pochodziło 28% ofert, z firm zatrudniających od 11 do 50 osób pochodziło 25% a z mikrofirm – zatrudniających do 10 osób pochodziło 15%.

Zapotrzebowanie na pracowników wzrosło we wszystkich firmach – niezależnie od ich wielkości.

Najwięcej ofert pracy opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego, z którego pochodziło 23% wszystkich ofert pracy. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie – 10% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń, a następnie małopolskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego po 9% udziału w całości.

Nadchodzący rok i lata kolejne będą kluczowe dla pracowników handlu i sprzedaży – wchodząca w marcu ustawa regulująca handel w niedzielę, ma jak prognozują przedstawiciele branży, negatywnie wpłynąć na zatrudnienie w tym obszarze. Czy tak będzie? Czas pokaże, już dziś mówi się o rozwiązaniach wydłużających handel w dni poprzedzające niedzielę, co oznacza dłuższy czas pracy i pracę w systemie zmianowym - komentuje Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający pracuj.pl.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum