Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W Broniszach handel na "pół gwizdka"

Na rynku hurtowym w Broniszach, obecnie handluje się "na pół gwizdka". Stołeczne warzywniaki kupują mniej, po towar przyjeżdżają głównie hurtownicy z wakacyjnych regionów Polski - poinformował PAP ekspert rynku Maciej Kmera.
Reklama

Na rynku jest pełen asortyment krajowych owoców. Tanie i dużo jest borówki amerykańskiej. Jest ona tańsza niż w poprzednich katach i kosztuje w zależności od jakości od 8 do 12 zł za kg. Tak duża podaż - to wynik dużych nasadzeń tych owoców - tłumaczy Kmera.

Kończą się czereśnie. Obecnie oferowane owoce pochodzą już albo z upraw chronionych tj. ze specjalistycznych sadów lub z chłodni. W tym roku ceny czereśni były bardzo zróżnicowane, choć średnio o 1/3 tańsze niż w ubiegłym roku. Prawdopodobnie ceny zaniżył jednoczesny wysyp różnych gatunków czereśni spowodowany pogodą.

Drogie są maliny, kosztują 18-30 zł/kg. Według plantatorów, jest ich w tym roku mniej z powodu dużych strat pogodowych.

Dość droga jest porzeczka czarna, trzeba za nią zapłacić 7-10 zł/kg. Pod dostatkiem jest wiśni, kosztują one 2-3 zł/g odmiany sokowe, a "groniastą" można kupić za 4 zł/kg.

Pojawiły się śliwki, jako jedna z pierwszych w sprzedaży jest odmiana "Rana" . Od dwóch tygodniu są już też pierwsze odmiany krajowych jabłek. Odmiana geneva kosztuje 2-3 zł/kg, a za odmianę piros sadownicy żądają 4 zł/kg.

Jeżeli chodzi o warzywa - mówił Kmera - to brakuje warzyw liściastych, zwłaszcza szpinaku i koperku. Mało jest sałat i mniej kalafiorów. Te niedobory także są spowodowane niekorzystną pogodą - tłumaczy ekspert. Dodał, że z nadmiar deszczów i mokra gleba nie sprzyja też cebuli, która gnije.

Udały się natomiast pomidory, jest ich dużo i są one tanie, w cenie 2-3 zł/kg. Dostarczane są już pierwsze odmiany gruntowe , które kosztują 1,5-3,5 zł/kg. Dużo jest ogórków gruntowych (2-3 zł/kg) i papryki, która tanieje z dnia na dzień oraz cukinii.

Rynek hurtowy Bronisze, to największy tego typu rynek w Polsce, na którym zaopatrują się głównie sklepy, bazary a także stołówki, restauracje i bary. Handluje się to owocami i warzywami oraz kwiatami. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum