Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W ciągu najbliższych lat Penta rozważy wyjście z inwestycji w Iglotex i Empik

Postrzegamy Polskę jako kraj, gdzie funkcjonują spółki z potencjałem, które mają szansę zostać regionalnymi liderami, a takie spółki nas interesują. Mam tu również na myśli kilka z naszego aktualnego polskiego portfolio, które w Polsce mają aktualnie słabszą pozycję niż na innych rynkach, gdzie rozwijamy ich operacje. Stąd widzimy duży potencjał do ich dalszego wzrostu - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Łukasz Waszak, Investment Manager, Penta Investments.
Reklama

Dlaczego polski rynek zajmuje priorytetowe miejsce w strategii Penty – co determinuje atrakcyjność naszego rynku?

Grupa Penta Investments działa aktywnie na polskim rynku od 10 lat. Udział polskiego portfolio w aktywach funduszu systematycznie i stabilnie rośnie - dziś stanowi ponad 20%. Inwestycje na rynku polskim wpisują się w strategię Penty - długoterminowych inwestycji w budowę platform regionalnych w kilku kluczowych sektorach, m.in. ochrony zdrowia, handlu detalicznego, nieruchomości komercyjnych. W naszej ocenie Polska w skali regionu CEE jest bardzo atrakcyjnym rynkiem. Mamy obiektywnie dobrą sytuację ekonomiczną. Bezsprzecznie szereg parametrów ekonomicznych w Polsce jest na najwyższych poziomach od lat, m.in. poziom wzrostu gospodarczego, niski poziom bezrobocia, wzrost optymizmu konsumentów, poziom optymizmu przedsiębiorców, dynamika wynagrodzeń, etc. napędzających wzrost wydatków konsumpcyjnych. To przekłada się na ogólne zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem.

Jakie znaczenie w strategii Penty mają spółki: Iglotex oraz Empik? Jakie Penta ma plany rozwoju tych firm i marek oraz segmentów rynku, na których te brandy działają?

Zarówno Empik, jak i Iglotex, to wiodące spółki i liderzy w swoich branżach.

Empik to unikatowe aktywo w skali międzynarodowej dzięki silnej marce, pozycji konkurencyjnej oraz możliwości dalszego rozwoju, chociażby w sprzedaży online, w której Empik jest w dużo lepszej pozycji niż porównywalni światowi gracze, jak FNAC, WH Smith, czy Indigo. Ostatnie parę lat, od kiedy jesteśmy akcjonariuszem spółki oraz od niedawna, kiedy mamy pełną kontrolę właścicielską, oceniamy bardzo dobrze. Jednocześnie uważamy, że Empik jest w stanie w kolejnych latach realizować ambitne plany wzrostu w swoich kategoriach, w sprzedaży online oraz w zarządzaniu relacjami z klientami, co przekłada się na trwały wzrost wartości tej spółki.

Nasza obecna strategia inwestycyjna zakłada głównie koncentrację na budowaniu spółek, które mogą stać się regionalnymi lub nawet międzynarodowymi liderami w swoich branżach. W tym kontekście uważamy, że skala działania Igloteksu oraz Empiku jest w dużej mierze ograniczona do rynku lokalnego. Z tego względu w ciągu najbliższych paru lat będziemy gotowi rozważyć wyjście z tych inwestycji na rzecz inwestorów, którzy będą mogli dalej rozwijać oba biznesy w Polsce.

Całość: portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum