Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W III kw. 2015 roku Polacy zapłacili w sklepach kartami 45 mld zł

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w III kw. 2015 roku przybyło 14 tys.kart kredytowych w portfelach Polaków.  Od początku lipca do końca września wykonano łącznie 643 mln operacji kartami, a wartość transakcji sięgnęła 45 mld zł. Oznacza to odpowiednio wzrosty o 32 proc. i 20 proc. rok do roku - czytamy w bankier.pl
Reklama

Łącznie banki wydały 5,86 mln kart kredytowych, co oznacza przyrost o 0,25 proc. kwartał do kwartału, ale spadek o 3 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Karty kredytowe po serii obniżek stóp procentowych stały się jednym z najtańszych źródeł finansowania konsumpcji z punktu widzenia klientów indywidualnych. Narzucany przez prawo limit oprocentowania zobowiązań wynosi obecnie 10 proc. w stosunku rocznym. Na razie nieliczne instytucje obciążają swoich klientów regularnymi opłatami za samo korzystanie z plastiku.

W marcu 2016 r. skończy się okres przejściowy nowych regulacji ograniczających pozaodsetkowe koszty kredytu. Opłaty i prowizje będą podlegały limitowaniu, ale jednym z wyjątków przewidzianych w ustawie są karty kredytowe. W ich przypadku maksymalna wysokość dodatkowych opłat nie będzie ograniczona. Niewykluczone, że zachęci to banki, a także szczególnie dotknięte przez ustawowe limity firmy pożyczkowe, do zainteresowania się kartami i szerszego promowania tego instrumentu.

W trzecim kwartale 2015 r. przybyło także kart debetowych (wzrost o 1,12 proc.) i przedpłaconych (2,03 proc.). Plastiki powiązane z rachunkiem stanowią 76 proc. wszystkich kart w obiegu, a instrumenty prepaid – 6 proc. 

Szybko rośnie sieć akceptacji kart płatniczych. W trzecim kwartale 2015 r. liczba akceptantów powiększyła się o 18,5 proc. rdr i 0,4 proc. kdk, osiągając wartość 182 tys. W kraju dostępnych jest 440 tys. terminali płatniczych – o 3,38 proc. więcej niż w II kw. 2015 r. i o 16,21 proc. więcej niż rok wcześniej.

Z danych opublikowanych przez MasterCard wynika, że szczególnie dynamicznie rośnie użycie kart zbliżeniowych – w trzecim kwartale odpowiadały one za 51 proc. płatności kartami ze znakiem tej organizacji. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum