Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W jakim kraju jest najtańszy prąd? W Polsce cena to 0,1464 euro za kWh

W pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech; najtaniej było w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie - wynika z danych Eurostatu.
Reklama

Eurostat podał jak kształtowały się ceny energii elektrycznej włączając to podatki dla gospodarstw domowych w pierwszej połowie 2022 roku.

Zgodnie z opublikowanymi danymi najdrożej za prąd trzeba było zapłacić: w Danii (0,4559 euro za kWh); Belgii (0,3377 euro za kWh); Niemczech (0,3279 euro za kWh) oraz we Włoszech (0,3115 euro za kWh). Najtaniej z kolei było w Holandii (0,0595 euro za kWh); na Węgrzech (0,0948 euro za kWh); w Bułgarii (0,1093 euro za kWh) oraz na Malcie (0,1293 euro za kWh).

Według Eurostatu, Polska znalazła się na siódmym miejscu od końca. W pierwszym półroczu 2022 r. cena energii elektrycznej kształtowała się na poziomie 0,1464 euro za kWh.

Średnia cena w całej Unii Europejskiej kształtowała się na poziomie 0,2525 euro za kWh, a dla strefy euro było to - 0,2608 euro za kWh.

Eurostat zauważył, że jedna kWh kosztowała duńskie gospodarstwa domowe o 80,5 proc. więcej niż wyniosła średnia cena we Wspólnocie. Z kolei holenderskie gospodarstwa domowe płaciły o 76,4 proc. mniej niż średnia unijna. "Różnica ta wynika głównie z dotacji i dodatków przyznawanych gospodarstwom domowym w Holandii" - zaznaczono.

Europejski urząd statystyczny poinformował ponadto, że średni udział podatków i opłat w końcowej cenie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE wyniósł 23,5 proc., co stanowiło spadek o 12,4 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 r. Jak wyjaśniono ten spadek wynikał z dotacji i dodatków. W pierwszej połowie br. udział podatków w cenie energii elektrycznej był najmniejszy w Holandii - gdzie jak podkreślono faktyczne wartości były ujemne (-267,6 proc.). Najniższy z kolei udział podatków w cenie energii prądu był odnotowany w Danii (podatki stanowiły 48 proc. ceny końcowej).

Dodano, że w całej UE podatek VAT stanowił średnio 13,1 proc. ceny całkowitej. Najniższy VAT na energię był na Malcie (4,8 proc.) z kolei najwyższy na Węgrzech (21,3 proc.).

Eurostat przekazał ponadto, że rok do roku ceny energii elektrycznej ogółem rosły we wszystkich państwach członkowskich Unii z wyjątkiem pięciu krajów (Holandia, Słowenia, Polska, Portugalia i Węgry). Dodano, że najwyższy wzrost obserwowano w Czechach (61,8 proc.), a potem na Łotwie (59,4 proc.) i w Danii (57,3 proc.). "Głównym czynnikiem wzrostu były koszty energii i dostaw" - zaznaczono.

Największe spadki odnotowano z kolei w Holandii (-53,6 proc.) i na Słowenii (-16,4 proc.). Jak wyjaśniono, wynikały one z działań podjętych w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum