Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W Katowicach powstanie sklep socjalny dla osób w trudnej sytuacji życiowej

W Katowicach powstanie wkrótce sklep socjalny, w którym osoby w trudnej sytuacji życiowe będą mogły kupić podstawowe artykuły w cenach niższych niż rynkowe. Według lokalnych władz, to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
Reklama

Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego z zakresu działalności charytatywnej, polegającego na prowadzeniu sklepu socjalnego oraz klubokawiarni rozstrzygnięto na początku sierpnia. Wygrała go Fundacja Wolne Miejsce i to ona uruchomi ten lokal.

"Rozpoczynamy kolejny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce chcemy uruchomić sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak podaje magistrat, projekt sklepu socjalnego to innowacyjne, pierwsze w Polsce rozwiązanie, którego głównym celem jest polepszenie sytuacji ekonomicznej osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w tym materialnej. Szczególnie uwydatniło się w ostatnich miesiącach, gdy na terenie całego kraju ogłoszony został stan epidemii koronawirusa, co spowodowało wzrost cen wielu artykułów spożywczych czy chemicznych - dodają przedstawiciele lokalnych władz.

"Ideą prowadzenia sklepu socjalnego jest wyjście naprzeciw osobom doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych, ubóstwa i kryzysów życiowych pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak np. epidemia, utrata pracy, nagłe kalectwo, choroba własna lub osoby bliskiej" - wyjaśniają urzędnicy.

Zgodnie z rozstrzygniętym konkursem sklep będzie prowadziła Fundacja Wolne Miejsce, znana wielu dobroczynnych inicjatyw. Organizowała ona spotkania m.in. świąteczne dla samotnych, a także koordynowała działania związane z dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie pandemii.

Sklep socjalny powstanie przekazanym przez miasto lokalu przy ul. Tysiąclecia 82. Wkład miasta to także dofinansowania Fundacji w kwocie 20 tys. zł. Lokalne władze liczą, że sklep zacznie działać w październiku br., ale - jak zaznaczają - termin ten może się zmienić z uwagi na dynamiczna sytuację epidemiologiczną i konieczność przeprowadzenia remontu lokalu.

Jak wyjaśniła naczelniczka wydziału polityki społecznej w katowickim urzędzie Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, do zakupów będą uprawnione przede wszystkim osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

"Z zakupów w sklepie socjalnym będą mogły korzystać osoby spełniające kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach" - powiedziała.

Zakłada się wprowadzenie miesięcznego limitu wartości zakupów dla jednej osoby. Dodatkowo, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach Fundacja sama będzie mogła kierować osoby do dokonywania zakupów w sklepie socjalnym.

W lokalu wydzielona zostanie specjalna przestrzeń na klubokawiarnię, z będą mogli korzystać szczególnie starsi katowiczanie, skupieni wokół organizacji senioralnych działających w mieście.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mhr/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum