Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W kryzysie również można zarobić

Niepewna sytuacja makroekonomiczna, wysoka inflacja, rosnące koszty prowadzenia firmy, to tylko niektóre z wyzwań, które rzuca przedsiębiorcom 2023 r. Czy to dobry czas na rozwój biznesu lub wdrożenie nowego produktu? I czy mogą w tym pomóc wydatki na marketing?
Reklama

Redukcja kosztów działalności jest jednym z podstawowych sposobów na przetrwanie trudnego okresu w biznesie. W wielu wypadkach pierwszą ofiarą cięć jest budżet marketingowy. Specjaliści ostrzegają jednak, że to bardzo zły krok i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

– Najgorszym, co można zrobić, to całkowicie zrezygnować z działań marketingowych. W ten sposób bardzo szybko można zostać zepchniętym na margines przez konkurencję. A powrót na poprzednią pozycję będzie bardzo trudny i zapewne o wiele bardziej kosztowny, niż mogłoby się wydawać – ostrzega Ewa Wysocka, założycielka i CEO Tribe47, agencji wyspecjalizowanej we wprowadzaniu na rynek i wspieraniu wzrostu firm z sektora e-commerce. – Należy raczej zoptymalizować koszty działań marketingowych, skupiając się na najbardziej efektywnych rozwiązaniach, mówi Ewa Wysocka, założycielka i CEO Tribe47.

Dostosowywanie strategii marketingowej

Strategie marketingowe praktycznie nigdy nie są tworami skończonymi, nawet w wypadku największych, powszechnie znanych marek. W każdej da się znaleźć elementy, które da się poprawić. A optymalizacja kampanii, to zawsze inwestycja wpływająca na wzrost przychodów. Do aktualizacji strategii zmuszają są też zmiany sytuacji ekonomicznej, otoczenia biznesowego, czy nastrojów konsumentów.

Ważne, aby inwestować w odpowiednie na danym etapie rozwiązania. W agresywnych kampania sprawdzi się na przykład marketing automation. Wdrożenie takich narzędzi nie wiąże się z dużym ryzykiem, a daje wyraźne efekty. Ale w trudniejszych czasach, kiedy należy skupić się na budowaniu ściślejszych relacji z klientami i poprawie poziomy ich zadowolenia z produktu/usługi, zwykła kampania retencyjna nie wystarczy.

Analiza danych. Ważna jakość, nie ilość

Kluczowe dla biznesu jest poznanie swoich klientów. Dlatego też niezwykle rośnie rola analizy danych behawioralnych – co, kiedy, jak i gdzie kupują. Ale zmiany w przepisach dotyczących prywatności, dostępność nowych narzędzi do zbierania informacji o zdarzeniach, a także rosnąca dojrzałość danych powodują, że ich jakość znacząco rośnie.

 

Chcąc optymalizować koszty, nie należy skupiać się na zbieraniu i analizowaniu masy powierzchownych danych. To kosztuje. Zamiast tego lepiej zbierać i używać do analizy zachowań klientów dane wyższej jakości. Dzięki temu drastycznie zmniejsza się nakład pracy, a więc i koszty. Dobra analityka, pozwalająca podejmować właściwsze decyzje na temat tego, co, komu i jak reklamować, może stać się w obecnej sytuacji prawdziwym game changerem.

Czy teraz jest dobry moment na start?

Rozpoczęcie biznesu lub wprowadzenie na rynek nowej marki zawsze wiąże się z ryzykiem, bez względu na sytuację. Jednak jeśli jest się do tego odpowiednio przygotowanym, a więc przede wszystkim nowy produkt/usługa charakteryzuje się dobry dopasowaniem do potrzeb rynku (Product/Market Fit), nie ma co zwlekać. W połączeniu ze zoptymalizowaną, odporną na kryzys strategią marketingową, można osiągnąć wzrost nawet, kiedy sytuacja na rynku nie jest najlepsza.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum