Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W kwietniu spadki sprzedaży w hipermarketach sięgnęły - 20,4 proc.

Z prezentacji Eurocash dla inwestorów wynika, że dynamika sprzedaży detalicznej spadła w kwietniu 2020 roku o 22,9 proc., zaś dynamika inflacji w kategorii żywność i napoje spadła w maju br. do 2,9 proc., jednocześnie dynamika PKB w I kw.spadła do 2 proc
Reklama

W tym czasie konsumenci wybierają lokalne sklepy, położone blisko domu w których czują się bezpiecznie, czynniki te stały się ważniejsze niż cena. Częstotliwość dokonywanych zakupów uległa zmianie ze względu na COVID-19. W czerwcu 2019 zakupy codzienne deklarowało 55 proc. badanych. Obecnie jest to 33 proc. Jednocześnie wzrosła do 45 proc. z 38 proc. liczba robiących zakupy 2-3 razy w tygodniu oraz z 6 do 20 proc. tych, którzy na zakupy idą raz w tygodniu.

Pomimo tego w ostatnim czasie najbardziej ucierpiały hipermarkety, wielkanocne zakupy zrobiono głównie w dyskontach. Zakupy na zapas realizowano zaś w marcu w supermarketach.

W kwietniu jak wynika z danych Nielsen hipermarkety odnotowały spadek sprzedaży o 20,4 proc., supermarkety spadki o 2,1 proc. (ale w marcu miały wzrosty o 24,3 proc.), a dyskonty rosły o 13,6 proc. zarówno w kwietniu jak i 17 proc. w maju.

Duże i średnie sklepy spożywcze zanotowały odpowiednio spadek o -1,3 proc. i wzrost o 0.7 proc. w kwietniu i wzrost o 15,2 proc. i  8,9 proc. w marcu. Obecnie średnia wartość transakcji w sklepach małego formatu to 21,11 zł względem 17,15 zł na początku marca br.

Największą dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech miesiącach odnotowują produkty podstawowe +27 proc., konserwy +21,8 proc. sery i art. kulinarne +13 proc.

Wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do historycznie niskich poziomów - 30 proc. wskaźnik bieżący i 37 proc. wskaźnik wyprzedzający. 6 proc. Polaków aktualnie nie pracuje z powodu COVID-19, a 90 proc. Polaków postrzega COVID-19 jako wysokie zagrożenie dla polskiej gospodarki, zaś 39 proc. Polaków przyznaje, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w związku z COVID-19.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum