Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W Niemczech działa "ekologiczny" sklep IKEA

Od października 2017 roku w niemieckim Kaarst funkcjonuje pierwszy, pilotażowy „Bardziej Zrównoważony Sklep” - Naszą ambicją jest stać się do 2030 pozytywnymi dla ludzi i planety przy stałym rozwoju działalności IKEA – mówi Torbjörn Lööf - prezes Grupy Inter IKEA.
Reklama

"Ekologiczność” sklepu wykracza daleko poza efektywność energetyczną i niski poziom emisji gazów cieplarnianych. Nowa koncepcja koncentruje się na potrzebach ludzi – nie tylko klientów, ale także sąsiadów obiektu i jego pracowników. Odrębne budynki połączone są zielonymi tarasami i dostosowanymi do ruchu pieszych przejściami po dachach. W kompleksie przewidziano miejsce na trzy kluby zainteresowań dla lokalnej społeczności: salę prób muzycznych, studio artystyczne oraz „kawiarnię naprawczą”, w której seniorzy mogą spędzać czas, nadając nowe życie używanym produktom.

Przed sklepem umieszczono tereny zielone z miejscem do zabawy i uprawiania sportu i punktem przeznaczonym do grillowania. Do dyspozycji użytkowników pozostaje zlokalizowana na dachu kawiarnia. Pracownikom udostępniono pokój sportowy i przestrzeń do samodzielnego gotowania.

W obiekcie wdrożono systemy: ponownego wykorzystania deszczówki i ścieków, pobierania słonecznej energii cieplnej, fotowoltaiki oraz innowacyjną instalację oświetleniową.
– Dopełnieniem wykorzystanych rozwiązań było zastosowanie dynamicznego zarządzania oświetleniem zgodnie z koncepcją Human Centric Lighting. Dzięki niemu parametry oświetlenia sztucznego dostosowywane są do okołodobowego rytmu człowieka, poprzez symulację zmienności światła naturalnego– mówi Konrad Romanowicz – pracownik firmy TRILUX, która dostarczyła oprawy oświetleniowe dla sklepu IKEA w Kaarst. – Wymierną korzyścią z wdrożenia tego rozwiązania jest również to, że dobrze czujący się w placówce klienci zostają w niej dłużej i częściej ją odwiedzają – tłumaczy Romanowicz.

„Za spójną koncepcję zrównoważonego rozwoju, przejawiającą się między innymi w wykorzystaniu w strefie wejściowej drewna” placówka została uhonorowane tytułem Sklepu Roku 2018 przyznawanym przez Niemiecki Związek Handlu.

W swojej strategii IKEA zobowiązała się m.in. do:
-usunięcia z asortymentu IKEA na całym świecie oraz sklepowych restauracji wszystkich jednorazowych produktów z plastiku – do roku 2020;
- zwiększenia w sierpniu 2018 dostępności w ofercie żywieniowej IKEA produktów roślinnych;
 – łącznie ze zmniejszeniem śladu węglowego średnio o 70 proc. na produkt.
- tworzenie gospodarki obiegu zamkniętego jest równoznaczne z: poznawaniem zmieniającego się stylu życia ludzi, przedłużaniem życia produktów i materiałów oraz inteligentniejszym wykorzystywaniem zasobów. Aby to urzeczywistnić, od samego początku będziemy projektować wszystkie produkty tak, by mogły zostać ponownie wykorzystane, naprawione, odsprzedane i poddane recyklingowi – mówi Lena Pripp-Kovac, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum