Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W procesie o Małpkę zajęto udziały w spółce Druga-Sowiniec Capital, która posiada pałac wyceniany na 50 mln euro

Sąd Okręgowy w Poznaniu udzielił kolejnego, czwartego zabezpieczenia roszczeń Forteam Investments Ltd. w trwającym sporze z Mariuszem Świtalskim. Decyzją sądu zajęte zostały udziały spółki Druga – Sowiniec Capital, w posiadaniu której znajduje się m.in. pałac w Sowińcu, otaczający go teren, klub polo wraz z końmi.

Reklama

Rezydencja w Sowińcu obejmuje 279-hektarowy park, pałac o powierzchni ponad 3000 metrów, z 14 sypialniami, 24 łazienkami, krytym basenem i kortem tenisowym, prywatną przystanią nad Wartą, lądowiskiem dla helikopterów, pasem startowym, stajnią, dwoma boiskami do gry w polo oraz ujeżdżalnią. Całość w 2015 r. była wyceniona na 50 mln euro.
Zabezpieczenie sądu obejmuje wszystkie certyfikaty inwestycyjne Świtalski FIZ oraz wynikające z nich prawa majątkowe, w tym akcje w innych spółkach kontrolowanych przez rodzinę Świtalskich. Sąd unormował i szczegółowo określił przysługujące Forteam prawa i obowiązki pozwalające zachować uzyskane w zabezpieczeniu prawa majątkowe.
Jak czytamy w oświadczeniu Forteam Investment 20 sierpnia br. Świtalscy chcieli umorzyć większość swoich akcji w spółce Druga – Sowiniec Capital sp. z o. o. sp. k. a następnie wyemitować nowe akcje dla pana Piotra Rogowskiego. Forteam udało się zablokować tę operację. Sąd w wydanym w październiku zabezpieczeniu zawiesił postępowanie rejestrowe w KRS, tak aby powstrzymać dalsze wyprowadzanie majątku ze spółki Druga – Sowiniec Capital - napisano w komunikacie.

W lutym br., sąd zabezpieczył roszczenia przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu oraz kontrolowanym przez niego spółkom należącym do Sowiniec Group. Pod koniec kwietnia br. i kolejne zabezpieczenie obejmowało część majątku dzieci Mariusza Świtalskiego. Trzecie zabezpieczanie dotyczy 45,94% akcji spółki Czerwona Torebka, które zostały zbyte przez Świtalski FIZ. Wszystkie cztery zabezpieczenia zostały uzyskane w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie w dalszym postępowaniu cywilnym przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu w związku z naruszeniem przez niego umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam Investments w 2015 r. Roszczenie Forteam opiewa na ponad 300 mln zł.

8 maja 2015 r., Forteam kupił od Czerwonej Torebki 100% akcji Małpka S.A., właściciela sieci sklepów Małpka Express. W rozliczeniu transakcji Forteam zbył swój pakiet akcji (16,18%) Czerwonej Torebki. Dodatkowo Mariusz Świtalski i Sowiniec Group zawarły z Forteam Umowę Gwarancyjną, która gwarantowała Forteam uzyskanie gwarantowanego zwrotu z inwestycji w Małpkę w przypadku późniejszej odsprzedaży sieci sklepów Małpka Express podmiotowi trzeciemu. Mariusz Świtalski złożył na piśmie oświadczenie, iż dysponuje on osobiście majątkiem niezbędnym do wywiązania się z zawartej Umowy Gwarancyjnej.
Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 r., nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży określoną w Umowie Gwarancyjnej, Mariusz Świtalski nie skorzystał z prawa pierwszej oferty i nie odkupił Małpki Express za gwarantowaną cenę.
W związku z tym, 28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie Umowy Gwarancyjnej.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum