Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W rosyjskich supermarketach jest Coca-Cola sprowadzana z ...Polski

Pomimo, że europejskie, północnoamerykańskie i japońskie firmy opuszczają Rosję w związku z jej działaniami na Ukrainie, wpływ na rosyjskich konsumentów jest minimalny. Czas dostawy towarów jest dłuższy a ceny droższe, ale topowe marki wciąż dostępne.
Reklama

Jak opisuje Reuters, główna zmiana dotyczy tras dostaw. Jednak produkty pozostają dostępne zarówno online, jak i w sklepach. Kupujący muszą tylko wiedzieć, gdzie szukać.

 

 

Przykład Rosji pokazuje, że firmy nie kontrolują łańcucha dostaw?

Ciągła dostępność niektórych marek pokazuje wyzwania, przed którymi stają firmy w zakresie kontrolowania łańcuchów dostaw przy wychodzeniu z rynku.

Wraz z załamaniem się łańcuchów dostaw Rosja zalegalizowała tzw. import równoległy, umożliwiając detalistom sprowadzanie produktów z zagranicy bez zgody właściciela znaku towarowego.

Jednym z wszechobecnych zachodnich produktów sprzedawanych przez lidera rynku Wildberries oraz Ozon i Yandex Market jest Coca-Cola, często reklamowana jako importowana, aby kupujący wiedzieli, że to prawdziwa rzecz.

Coca-Cola w Rosji. Import m.in. z Polski

Podczas gdy Coca-Cola przestała produkować i sprzedawać napoje w Rosji w zeszłym roku, inni importują je, a etykiety na puszkach i butelkach wskazują, że przybyli z Europy, Kazachstanu, Uzbekistanu i Chin.

Jednym z "dziwactw" tego układu jest to, że ceny są różne. W jednym z moskiewskich supermarketów sprzedawano trzy puszki Coca-Coli w trzech różnych cenach, importowane odpowiednio z Danii, Polski i Wielkiej Brytanii.

Jeden z pracowników dużej sieci wyjaśnił, w jaki sposób firmy zdołały się dostosować do nowych zasad.

Coca-Cola sprzedawana w trzech różnych cenach

"Szybko nawiązano kontakty i podpisano nowe umowy z nowymi partnerami, uruchomiono nowe przepływy pieniężne i łańcuchy dostaw logistycznych z firmami tureckimi, polskimi i kazachskimi" - powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości.

"Jednak jak zwykle to kupujący płaci więcej za te nowe niedogodności" - dodał pracownik.

ZARA również dostępna dla Rosjan 

Wildberries sprzedaje również stare zapasy marek Inditex i ma prawie 17 000 towarów marki Zara. Źródło zbliżone do Inditexu powiedziało, że były to zapasy z wyprzedaży, które znajdowały się w Rosji, kiedy zawiesiła tam działalność.

Wildberries nie odpowiedział na prośbę agencji Reuters o komentarz.

Przyjazny import

Z danych wynika, że „przyjazne” kraje, które nie nakładają sankcji, zwiększyły eksport do Rosji. Sama Rosja przestała już publikować takie dane.

Handel chińsko-rosyjski osiągnął w zeszłym roku rekordową wartość 1,28 biliona juanów (180 miliardów euro), podczas gdy eksport Turcji do Rosji wzrósł o 61,8% do 9,34 miliarda dolarów (8,82 miliarda euro), a Kazachstanu o 25,1% do 8,78 miliarda dolarów (8,29 miliarda euro).

Nieformalne szlaki dostaw mogą jednak prowadzić do napływu do Rosji większej liczby towarów niskiej jakości, ponieważ organy regulacyjne tracą nadzór.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum