Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W Szczecinie jedno centrum handlowe obsługuje 50,7 tys. mieszkańców

Szczecin jest jednym z mniejszych rynków handlowych w grupie największych polskich aglomeracji. Jedno centrum handlowe w aglomeracji szczecińskiej obsługuje średnio 50,7 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę całkowitą siłę nabywczą mieszkańców miasta szacuje się, że na metr kwadratowy powierzchni szczecińskiego centrum handlowego przypada średnio ok. 60 800 PLN rocznie – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w Szczecinie I poł. 2015 r.”
Reklama


Obecnie w aglomeracji działa 11 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 275 300 mkw., co daje nasycenie na poziomie 494 mkw. na 1 000 mieszkańców. Największymi centrami handlowymi w Szczecinie są Galeria Kaskada (43 000 mkw.) otwarta w centrum miasta w 2011 roku i Galaxy (42 500 mkw.) otwarte w 2003 roku. 

W mieście dominują tradycyjne centra handlowe stanowiące 89% całości zasobów powierzchni, ale znajdziemy tu również park handlowy i centrum wyprzedażowe. W Szczecinie nie powstał jak dotąd żaden obiekt handlowy o powierzchni większej niż 50 000 mkw. o pozycji regionalnej.

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe pojawiły się w mieście w końcu lat 90-tych – najstarszymi centrami handlowymi Szczecina są Real przy ul. Struga, Tesco przy ul. Milczańskiej (dawny HIT) oraz CH Ster zlokalizowany przy ul. Ku Słońcu. Najmłodszy obiekt handlowy to otwarty w 2013 roku park handlowy Marcredo Center przy ul. Struga.

Najbogatsza oferta sklepów znajduje się w Galerii Kaskada (ok. 150 lokali) i w centrum handlowym Galaxy (ok. 140 lokali). W centrach handlowych w Szczecinie działa łącznie ponad 670 sklepów. Największą grupę najemców stanowią podmioty z sektora mody (28%) oraz usług (15%). Dobrze reprezentowane są także: restauracje i kawiarnie (10%), obuwie, odzież i art. skórzane (10%) oraz zdrowie i uroda (8%).

Współczynnik pustostanów w Szczecinie plasuje się na niskim i stabilnym poziomie 1,6%. Z uwagi na fakt, iż obecnie w mieście nie jest realizowany żaden nowy projekt handlowy przewidujemy dalszy spadek pustostanów w perspektywie średnioterminowej.

— Wśród planowanych inwestycji znajduje się rozbudowa centrum handlowego Galaxy o ok. 17 000 mkw. i modernizacja CH Turzyn — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers International.

Najwyższe miesięczne czynsze za najlepsze powierzchnie w szczecińskich centrach handlowych wynoszą 37-39 EUR za mkw. (lokal 100 mkw. na potrzeby najemców z branży mody).

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum