Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W tym kraju coraz więcej rodzin zaciska pasa ze względu na kryzys inflacyjny

Ze względu na kryzys inflacyjny od wielu miesięcy Hiszpanie żyją, zaciskając pasa. Według ostatnich badań organizacji konsumentów OCU nastąpił znaczny wzrost liczby gospodarstw domowych doświadczających trudności finansowych - z 23 proc. do 35 proc. w ciągu ośmiu miesięcy - poinformowała we wtorek RTVE.
Reklama

To oznacza, że ponad jedna trzecia Hiszpanów znajduje się w trudnej lub bardzo trudnej sytuacji finansowej. Aż 90 proc. konsumentów zmieniło swoje nawyki żywieniowe ze względu na rosnące ceny.

Kryzys dotyka już nie tylko osób wcześniej znajdujących się w trudnej sytuacji, ale także tych, którzy mieli sytuację dobrą. Ok. 54 proc. badanych wskazuje, że żyje im się gorzej niż rok temu, a 39 proc. nie ma "pola manewru" wobec dalszych podwyżek cen.

Według OCU 22 proc. Hiszpanów żyje z dnia na dzień, a tylko połowa z nich może zaoszczędzić pod koniec miesiąca do maksymalnie 100 euro. Aby pokryć bieżące wydatki, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej sięgają po oszczędności (60 proc.), proszą o pomoc rodzinę lub przyjaciół (32 proc.), zwracają się o pożyczkę bankową (18 proc).

Ze względu na rosnące ceny aż 90 proc. Hiszpanów zmieniło swoje nawyki żywieniowe, wybierając produkty z promocji (69 proc.), preferując tańsze marki (66 proc.) lub zaopatrując się w tanich sklepach (58 proc.). Ograniczają też spożywanie produktów świeżych, w tym mięsa i ryb (32 proc.) oraz warzyw i owoców (18 proc.). Jednocześnie odnotowuje się wzrost konsumpcji mrożonek i konserw (28 proc.).

93 proc. obywateli bardziej oszczędza energię elektryczną w domach, np. ogranicza czas włączonego ogrzewania, krócej zażywa kąpieli, preferując prysznic, wyłącza sprzęt elektroniczny, kiedy go nie używa. Oprócz tego Hiszpanie wydają mniej na wakacje, podróże, kulturę, sport, odzież, a nawet na zdrowie, a zwłaszcza dentystę i fizjoterapię.

Tylko 15 proc. Hiszpanów ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą. W kwietniu było to 28 proc. OCU zwróciła się do rządu o pilne zwiększenie pomocy dla rodzin w kryzysie.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mms/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum