Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wakacje kredytowe pewne. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Zapowiedziany program pomocy kredytowej, zakładający m.in. wakacje kredytowe, staje się realnym projektem, który trafia do Sejmu; 1 lipca przepisy mają wejść w życie - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Reklama
  • 1 lipca przepisy wspomagające osoby spłacające kredyty mieszkaniowe mają wejść w życie.
  • Program ma trzy filary: wakacje kredytowe, większy budżet Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowy wskaźnik oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.
  • W tym roku będzie można zrezygnować z czterech rat kredytu, przenieść je w czasie w ramach wakacji kredytowych i w przyszłym roku również z czterech.
  • We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zawierającej przepisy wspomagające osoby spłacające kredyty mieszkaniowe.

Na briefingu prasowym rzecznik rządu przekazał, że zapowiadane propozycje dotyczące wsparcia kredytobiorców "stały się formalnym projektem, który trafia do Sejmu". Przypomniał, że program zakłada m.in. wakacje kredytowe.

Cztery raty na później

"1 lipca te przepisy mają wejść w życie. W tym roku będzie można zrezygnować z czterech rat kredytu, przenieść je w czasie w ramach wakacji kredytowych i w przyszłym roku również w ramach każdego kwartału po miesiącu, czyli również cztery raty kredytu" - powiedział Müller. Według niego, w zależności od wysokości rat kredytowych, "ta pomoc może wynieść nawet (...) do około 19 tys. zł w ciągu tych dwóch lat".

Jak podkreślił, drugi filar pomocy kredytowej przewidzianej w projekcie dotyczy osób, które np. straciły pracę czy z jakiegoś powodu mają niższe wynagrodzenie. Zaznaczył, że dla osób spełniających kryteria opisane w projekcie, "jest możliwość dodatkowego wsparcia w postaci takiego funduszu, który przez jakiś czas będzie uzupełniał te raty kredytu, by faktycznie przez ten trudniejszy okres przejść lepiej".

Trzy filary programu

Program wsparcia kredytobiorców składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR. Projekt w tej sprawie został przygotowany przez resort finansów we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Już teraz można wnioskować o pomoc przy spłacie kredytu

Niezależnie od tego, już dziś kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacać rat kredytów mogą korzystać z dopłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie jednego z warunków:

  • Posiadanie statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców.
  • Miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów.
  • Miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

 

Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe

Wakacje Kredytowe
Wakacje Kredytowe

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum