Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wawel: Wprowadzane podwyżki cen nie rekompensują wzrostu kosztów produkcji

Wawel podał wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2022 r. Spółka wypracowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 10,4 mln zł, co oznacza spadek o 3,9 mln zł tj. o 27% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.
Reklama

Pomimo wzrostu przychodów o 13% w pierwszym półroczu 2022 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2021, nastąpił znaczny wzrost kosztów, a zwłaszcza kosztu własnego sprzedaży wynikającego głównie ze wzrostu cen materiałów, energii i wynagrodzeń bezpośrednio-produkcyjnych, co w konsekwencji spowodowało zmniejszenie zysku z działalności operacyjnej w porównywalnych okresach.

Wawel: Wysokie koszty produkcji, trudne negocjacje z odbiorcami 

Do głównych zagrożeń i czynników ryzyka Wawel zalicza m.in.:
a) Znaczący wzrost kosztów zakupu niezbędnych do produkcji surowców i materiałów oraz mediów (prąd, gaz) będzie miał istotny wpływ na wyniki spółki, w szczególności na poziom realizowanej marży brutto.

Wprowadzane podwyżki cen nie rekompensują wzrostu kosztów produkcji. Toczące się negocjacje dotyczące podwyżek cen z największymi odbiorcami spółki, nie przynoszą zadowalających efektów oraz są przyczyną przerw w dostawach, co ma wpływ na poziom realizowanej sprzedaży. W/w czynniki mają istotny, negatywny wpływ na wyniki spółki. Trudno w obecnej chwili ocenić jednoznacznie skutki obecnej sytuacji jak i ocenić jak długo będą przyczyną perturbacji wynikowych.

W kontekście dostaw surowców i opakowań oraz zakupu niezbędnych mediów (energia elektryczna, gaz) należy podkreślić, że obecne, znaczące wzrosty cen mogą wywoływać zakłócenia w ciągłości łańcuchów logistycznych.

b) wahania cen podstawowego surowca do produkcji (ziarna kakaowego).

W pierwszym półroczu 2022 r. Wawel S.A. sprzedała na Ukrainę i Rosję produkty i towary o łącznej wartości poniżej 1% ogółu przychodów spółki za 1 półrocze 2022 r.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum