Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ważą się losy tysięcy polskich piekarni. Czy Senat pomoże?

Senat zamierza zgłosić do ustawy o zamrożeniu cen gazu poprawki, które uznają piekarnie za podmioty wrażliwe.  Dzięki temu byłyby objęte ochroną przed podwyżkami cen. Czy tak się stanie?
Reklama

Piekarnie jako podmioty chronione chce dopisać do ustawy Senat, nie wiadomo jednak, czy poprawka nie zostanie odrzucona przez Sejm. Oznacza to, że właśnie ważą się losy nie tylko tysięcy piekarnii w Polsce, ale także tego czy od Nowego Roku nie będziemy płacić za chleb dwa razy więcej.

Senat zajmuje się cenami gazu. Czy piekarnie zyskają rządową ochronę?

14–16 grudnia 2022 r. odbędzie się 55. posiedzenie Senatu. Senat zajmie się m.in. ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r.

- W związku z sytuacją na rynku gazu (pilny projekt rządowy) ustawa ma na celu zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie także wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Ceną maksymalną gazu zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli m.in. gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, np. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe. Ustawa przewiduje ponadto refundację poniesionych kosztów podatku VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a także spełniają kryterium dochodowe – 2100 zł dla 1-osobowego gospodarstwa domowego i 1500 zł na osobę – dla wieloosobowego. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Ustawa zakłada także rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, sprzedających gaz po cenach maksymalnych - czytamy na stronach Senatu.

Pikarze mówią, że jeżeli rząd nie obejmie ich ochroną, to ceny pieczywa w przyszłym roku mogą wzrosnąć dwukrotnie. Podstawowe pieczywo już teraz sprzedawane jest poniżej kosztów produkcji.

Ile kosztuje najtańszy chleb w sklepie?

Portal dlahandlu.pl bada ceny w popularnych sklepach już od 11 lat. Komisja Europejska uznała, że jest to "przykład dobrych praktyk na rynku porównywarek cenowych".

Ostatnie nasze badania z 2-3 grudnia 2022 roku prowadzone osobiście przez naszych ankieterów pokazuje, że inflacja w Polsce jest naprawdę wysoka. Badając ceny 50 podstawowych produktów jest to...30 proc. rdr.

Chleb najtańszy w sklepach dyskontowych, który badamy drożeje najmniej z całego koszyka (4,38 zł - poczatek grudnia br.), choć i tak jest to podwyżka o 22,35 proc! na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy (3,58 zł w listopadzie 2021). Oczywiście, jeżeli dwa bochenki o gramaturze 500 g podrożeją o 80 groszy, klienci nie będą mieli wrażenia wielkich zmian. W rzeczywistości te 40 groszy na bochenku to 22,35 proc!

 

 

400-proc. podwyżki rachunków za gaz

Już na początku br. roku pisaliśmy, że podwyżki cen gazu w piekarniach sięgają od 100% do 400%, a mogliśmy przeczytać nawet o przypadku 800%. - Przed największym problemem stoją teraz piekarnie, które mają umowy wiążącej z sieciami handlowymi, bo te nie chcą zgodzić się na podwyżki cen - mówił nam wtedy Andrzej Piętka z Akademii Wypieków.

Dodajmy, że zaległości branży zajmującej się produkcją wyrobów piekarskich i mącznych wobec kontrahentów wzrosły w ciągu ostatniego roku o prawie 10,5 proc. do 0,5 mld zł. Średnio na jedno zadłużone przedsiębiorstwo przypada ponad 466 tys. zł zaległości wobec dostawców i banków.

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum