Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Węgierska konstrukcja podatku obrotowego w sieciach a polskie realia

Analitycy PwC pokusili się o symulację, jak podatek obrotowy od supermarketów w wersji węgierskiej wpłynąłby na zatrudnienie, zyski i podatki płacone przez największe koncerny w Polsce. Na podstawie danych Bisnode i wyliczeń własnych portalu dlahandlu.pl weryfikujemy tę analizę.
Reklama

Zdaniem analityków PwC w przypadku wprowadzenia podatku od supermarketów na wzór węgierski zwolnionych mogłoby być blisko 90-100 tys. pracowników handlu (redukcja o ponad 8 proc.). Jednak jak wyliczył portal dlahandlu.pl 12 największych zagranicznych sieci handlowych (m.in. Biedronka, Tesco, Lidl, Auchan, Kaufland, Carrefour, E.Leclerc, Metro Selgros, Aldi, Netto) w Polsce zatrudniają razem 184 tys. osób z 2 milionów pracujących w handlu. Ponieważ węgierska konstrukcja podatku uderza głównie w największe sieci detaliczne oznacza to, że w polskich warunkach redukcja pracowników o 90-100 tys. osób musiałaby oznaczać zwolnienie 50 proc. zatrudnionych w największych sieciach handlowych, co wydaje się wątpliwe. 

Jak wyliczyli analitycy PwC planowane obciążenia międzynarodowych koncernów niesie ze sobą również ubytek wpływów do budżetu państwa z tyt. CIT (min. 400 mln zł) oraz VAT (ok. 1,5 mld zł). Jednak jak obliczyła wywiadownia gospodarcza Bisnode w 2013 roku ogółem 175 sieci handlowych z sektora sprzedaży detalicznej odprowadziło 440 mln zł z tytułu podatku dochodowego – było to tylko 0,47 proc. ich przychodów. Oznaczałoby to, że wyliczone przez PwC 400 mln podatku CIT płacą jedynie największe zagraniczne koncerny, gdy w rzeczywistości na kwotę 440 mln podatku CIT składają się podatki od 175 sieci handlowych.

Analitycy PwC szacują także, że w przypadku największych podmiotów funkcjonujących na polskim rynku, łączne obciążenie przychodów może wynieść aż 2,6 proc. wielkości sprzedaży (ok. 2,5 mld zł w skali roku). Według PwC mogłoby to przełożyć się na wyeliminowanie zysków 17 głównych sieci. Tymczasem z danych wywiadowni Bisnode wynika, że zyski zaledwie 3 największych sieci razem (Biedronki, Carrefoura i Auchan) w 2012 roku sięgnęły 1,5 mld zł. Zyski innych dużych sieci: w tym Lidla, Tesco, Netto, E.Leclerc nie były znane, więc nie mogły zostać tutaj zsumowane. Jednak twierdzenie, że obciążenie przychodów sieci kwotą 2,6 proc. podatku wyeliminowałoby zyski 17 detalistów nie znajduje potwierdzenia w danych Bisnode.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum