Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Węgry: Bank centralny: ceny paliw w kraju wyjątkowo wysokie w wyniku zamrożenia cen

Wyjątkowo wysokie ceny paliw na Węgrzech w porównaniu z innymi krajami regionu wynikają z zamrożenia cen, które rząd zniósł dopiero na początku grudnia 2022 r. - wynika z analizy Narodowego Banku Węgier (MNB), omawianej przez portal HVG.
Reklama

Bank analizuje dlaczego ceny paliw na Węgrzech są wyższe niż w innych krajach regionu. "Według danych Komisji Europejskiej cena benzyny na Węgrzech jest o 50 forintów (60 groszy) wyższa niż w regionie, natomiast cena oleju napędowego o 34 forinty (40 groszy)" - pisze HVG.

Według MNB nie jest to wynikiem światowych cen ropy, ponieważ wpływają one w równym stopniu na wszystkie kraje. Na Węgrzech nie ma też szczególnie wysokich podatków od paliw; te w przypadku benzyny są nawet wyższe w takich krajach, jak Austria, Chorwacja, Słowacja czy Czechy. "Stawka akcyzy na litr benzyny na Węgrzech jest jedną z najniższych w UE" - zauważa portal.

Jako przyczynę wyższych cen paliw MNB wskazuje zamrożenie cen, które utrzymywały się do początku grudnia 2022 r.

Po wprowadzeniu limitu cenowego jedynym hurtownikiem w kraju pozostała państwowa grupa naftowo-gazowa MOL. Choć po jego zniesieniu niezależni gracze zaczęli wracać na Węgry, to normalizacja rynku zajmie jeszcze nieco czasu - wynika z analizy.

Z Budapesztu Marcin Furdyna

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum