Węgry pod lupą KE. Dochodzenie ws. opodatkowania sieci handlowych

Komisja odniosła się także do przepisów, które zmuszają przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż detaliczną, aby zaprzestały działalności jeśli w kolejnych dwóch latach będą wykazywały stratę.
Jak informuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Budapeszcie, według KE są to szkodliwe działania zakłócające funkcjonowanie konkurencyjności na rynku. Zgodnie z nowymi regulacjami podatek obrotowy od supermarketów wynosi 0,1% dla sklepów o obrotach rocznych poniżej 50 mld HUF oraz 1% powyżej tej kwoty. Maksymalna stawka podatku w wysokości 6%, dotyczy obrotów powyżej 300 mld HUF rocznie. Sieci handlowe o rocznych obrotach poniżej 500 mln HUF są zwolnione z opłaty.
Dochodzenie ma na celu zbadanie czy działania węgierskiego rządu nie naruszają unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa.
Przypomnijmy, przed wyborami politycy Prawa i Sprawiedliwości coraz głośniej mówią o potrzebie opodatkowania dużych sieci handlowych. Idea jest inspirowana węgierskimi rozwiązaniami.
- Zmniejszając asymetrię konkurencyjności podmiotów w gospodarce narodowej, należałoby wprowadzić podatek od dużych sieci detalicznych dowolnej branży, których całkowite obroty grupy kapitałowej lub grupy franczyzowej przekraczają 1 mld zł. Podlegałyby one progresywnemu opodatkowaniu zależnemu od wielkości obrotu od 0,5 proc. do 2 proc. – mówił prof. Krzysztof Raczkowski, członek rady programowej PiS, podczas kongresu zjednoczonej prawicy, który odbył się na początku lipca br.