Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Węgry: Władze planują zakazać plastikowych torebek

Na Węgrzech planowane jest wprowadzenie od 2021 roku zakazu używania plastikowych torebek – poinformowała w poniedziałek prasa węgierska. Wcześniej mają wejść w życie przepisy zmniejszające ich liczbę.
Reklama

Pod koniec września ma zostać przedstawiony projekt zmiany przepisów, która - zdaniem ministerstwa ds. innowacji i technologii - spowoduje znaczny spadek liczby plastikowych torebek w obrocie.

Można się spodziewać wzrostu ceny bardzo lekkich torebek, zrywanych w sklepach z rulonu, oraz nieco większych pasiastych torebek z uszami. Ponadto wzrośnie cena jednorazowych naczyń i sztućców plastikowych. Ma to skłonić sprzedawców do zastąpienia ich innym produktem.

Torebki plastikowe miałyby zostać całkowicie zakazane od 1 stycznia 2021 roku.

Już od 1 lipca 2019 roku miałby natomiast zostać wprowadzony zakaz torebek rozdrabniających się pod wpływem utleniania, które są szczególnie szkodliwe dla środowiska. Takie torebki z czasem rozpadają się na małe kawałki, ale nie rozkładają się biologicznie. Rozdrobnienie uniemożliwia też zebranie fragmentów, co zwiększa prawdopodobieństwo ich trafienia do łańcucha pokarmowego.

Resort podał, że na Węgrzech zużywa się rocznie ponad 80 torebek plastikowych na głowę mieszkańca, przy czym znaczna ich część trafia do kosza po jednorazowym użyciu. Dziennik "Nepszava" zwraca uwagę, że jest to wskaźnik odpowiadający zaleceniom UE, które mówią o obniżeniu przeciętnej liczby zużywanych torebek na jednego mieszkańca do mniej niż 90 rocznie do 2020 roku.

Jak podkreśla dziennik "Magyar Idoek", plastik zanieczyszczający środowisko nie tylko powoduje w nim ogromne szkody, prowadząc do śmierci zwierząt, ale też dostaje się do łańcucha pokarmowego, a więc do żywności i wody pitnej.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum