Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wiceminister Bartosik: w Unii Europejskiej nie zabraknie żywności z powodu inwazji Rosji na Ukrainę

W Unii Europejskiej nie zabraknie żywności z powodu agresji Rosji na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Bartosik.
Reklama

Bartosik uczestniczył w Brukseli w posiedzeniu ministrów rolnictwa państw UE.

"W Unii Europejskiej niedoboru żywności nie będzie, nie będzie braku żywności w Polsce. Mamy nadwyżki żywności. Natomiast jeśli chodzi o Afrykę Północną, takie problemy mogą wystąpić. To może mieć swoje konsekwencje, jeśli chodzi o migrację ludności w dłuższej perspektywie" - powiedział.

Dodał, że dlatego ważne jest, aby wywieźć zboże z Ukrainy. "Jest to ok. 18 mln ton" - wskazał. Przyznał, że odpowiedź na pytanie, czy będzie to możliwe, jest bardzo trudna. "Będzie to zależało od sytuacji wojennej. (…) Jeśli nie zostanie to wyeksportowane drogą morską, to będzie to bardzo trudne" - zaznaczył.

Rozmowy dotyczyły też rozporządzenia ws. ograniczenia środków ochrony roślin. "Polska jak wiele innych krajów ma dość sceptyczne i negatywne stanowisko ws. tego rozporządzenia. Uważamy, że należy wprowadzać środki ochrony roślin nowej generacji, biologiczne, należy wycofywać te, które najbardziej szkodzą ludziom. Natomiast należy to robić bardzo ostrożnie i dostosowując do możliwości poszczególnych krajów, a w kontekście wojny na Ukrainie tak wprowadzać tego typu przepisy, aby nie spowodowały zmniejszenia produkcji żywności" - wyjaśnił.

Dodał też, rozmowy dotyczyły m.in. krajowych planów strategicznych w kwestii rolnictwa. "Polska jest jednym z pierwszych krajów, które ten plan złożyły. Czekamy teraz na ostateczne zatwierdzenie ze strony Komisji Europejskiej" - powiedział, podkreślając, że Polska bardzo na to liczy, bo chcemy, aby rolnicy znali ostateczny kształt projektów.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum