Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wiceminister Szwed: Nie pracujemy nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

W ministerstwie RPiPS nie toczą się prace nad zmianą ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele – poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed na konferencji o skutkach zakazu handlu w niedziele. Dodał, że są przeprowadzane rzetelne badania, po których będzie można podjąć decyzję co do dalszego kształtu ustawy.
Reklama

Wiceminister powiedział, że w Sejmie trwają prace nad poselskim projektem uszczelniającym ustawę o ograniczeniach handlu w niedzielę. Zaznaczył, że strona rządowa nie była inicjatorem tego projektu. - To projekt poselski, do którego my przygotowaliśmy stanowisko, w którym zawarliśmy uwagi - mówił.

Jak powiedział wiceminister, obecnie jest dobry moment, żeby ocenić tę ustawę, także pod względem jej wpływu dla poszczególnych grup. 

- Jeśli chodzi o grupę konsumentów, to można zgodzić się, że połowa osób jest zwolennikami ograniczenia handlu i połowa przeciwnikami. Z kolei pracownicy generalnie są za ograniczeniem. Widzimy, że małe firmy, rodzinne przedsiębiorstwa – także są raczej zwolennikami ograniczenia handlu w niedziele. Tak można wnioskować z danych, które do nas pocierają i które analizujemy. Natomiast duże korporacje i sieci handlowe są zdecydowanie na nie. Choć w kwestiach obrotów to się zmienia - w tygodniu przez zakaz handlu obroty w sieciach zdecydowanie wzrastają – mówił Stanisław Szwed podczas wtorkowej konferencji w Sejmie.

- Jestem przekonany, że potrzeba nam szerokiej dyskusji o handlu w ogóle. Główny problem jaki dotyczy handlu problem jego funkcjonowania w ogóle, a nie tylko problem ograniczenia handlu w niedziele - dodał.

Jego zdaniem, małe sklepy upadają, ale to dzieje się od wielu lat. - Jednym z argumentów, które musimy brać pod uwagę jest to, że dzieci właścicieli sklepów nie chcą przejmować od nich biznesów - powiedział.

Stanisław Szwed był gościem konferencji „Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - podsumowanie po rocznym okresie funkcjonowania”. Konferencję zorganizował Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (3)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum