Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wiceprezes NBP: w przyszłym roku PKB wzrośnie o 1,4 proc.

W przyszłym roku PKB w Polsce wzrośnie - według centralnej ścieżki NBP - o 1,4 proc., w tym roku będzie to prawdopodobnie 4,7 proc. - powiedziała w poniedziałek na antenie TVP Info wiceprezes NBP Marta Kightley.
Reklama

"Jutro będziemy prezentować naszą projekcję inflacji, projekcję PKB i wyraźnie z tej projekcji będzie widać osłabienie koniunktury. Prawdopodobnie w przyszłym roku, w naszej centralnej ścieżce w projekcji,(...) szacujemy, że to będzie prawdopodobnie 1,4 proc. wzrostu PKB, a więc znacznie słabiej niż w tym roku, w tym roku prawdopodobnie 4,7 proc. wzrostu PKB" - powiedziała wiceprezes.

Powiedziała też, że według danych, którymi na dziś dysponuje Narodowy Bank Polski, inflacja będzie mieć szczyt podczas tych wakacji "w lipcu, sierpniu".

"To już nie powinno być dużo więcej niż ten odczyt z czerwca (15,6 proc. - PAP)" - oceniła.

"Następnie inflacja będzie powoli obniżać się w tym roku, a następnie, jeżeli zostanie utrzymana tarcza antyinflacyjna rządu, a mamy pewne przesłanki, bo były pewne wypowiedzi ze strony przedstawicieli rządu, że być może będzie tarcza antyinflacyjna utrzymana, to wtedy z radykalnym spadkiem inflacji będziemy mieć do czynienia w przyszłym roku" - stwierdziła Kightley.

Jej zdaniem na koniec przyszłego roku inflacja prawdopodobnie wyniesie około 6,7 proc. i to właśnie pod koniec przyszłego roku Rada Polityki Pieniężnej - według wiceprezes - będzie mogła podejmować decyzje dotyczące obniżek stóp procentowych.(PAP)

pif/ drag/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum