Wielka zmiana dla 8 mln pracowników. Już 1 marca

Do 28 lutego pracodawcy mają obowiązek poinformować osoby zatrudnione, które wcześniej złożyły pisemne deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, że od 1 kwietnia zaczną przekazywać za nich wpłaty, chyba że pracownicy ci ponownie złożą deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK. Taką deklarację o rezygnacji pracownik może złożyć po 1 marca.
28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Autozapis zobowiązuje pracodawców do dokonywania wpłat za osoby, które nie ponowią rezygnacji, a są w wieku 18 – 55 lat. Obejmie on ok. 8 milionów pracowników – przekazał Zapotoczny.
Odnosząc się do zbliżającego się autozapisu stwierdził, że jest "to szansa dla osób, które chciałyby przystąpić do programu, zwłaszcza tych, które chcą wycofać się ze złożonej wcześniej rezygnacji i przekonać się – tak jak przekonało się już 2,55 mln pracowników — że PPK to najlepsza i najbardziej efektywna forma oszczędzania".
Wyjaśnił, że często pod wpływem emocji — bądź ze względu na ograniczoną wiedzę — nie zawsze podejmujemy racjonalne decyzje. Według niego mechanizm autozapisu jest pewnego rodzaju delikatnym impulsem, ukierunkowaniem, które ma na celu pomagać ludziom podejmować lepsze wybory.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
PORADNIK FINANSOWY
Masz wątpliwości z PPK? Rozwiewamy je. Sprawdź, czy ci się to opłaca
12.02.2023 | Damian Słomski
Masz wątpliwości z PPK? Rozwiewamy je. Sprawdź, czy ci się to opłaca
TWOJE PIENIĄDZE
Niedługo wszyscy znów będą zapisani do PPK. Co to oznacza?
06.02.2023 | Justyna Sobolak
Niedługo wszyscy znów będą zapisani do PPK. Co to oznacza?
"Tak też zrobiono w Pracowniczych Planach Kapitałowych, wprowadzając automatyczny zapis do tego programu wszystkich osób spełniających określone w ustawie o PPK warunki, dając im przy tym możliwość wycofania swojego uczestnictwa w oszczędzaniu" — stwierdził Zapotoczny.
Przypomniał, że autozapis dla grupy wiekowej 18 – 55 lat dokonywany jest bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań ze strony pracownika.
Czym jest PPK?
PPK to sposób na długoterminowe oszczędzanie. Uprawnionymi do gromadzenia oszczędności w PPK są wszyscy, którzy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Zgodnie z Ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych co 4 lata jest przeprowadzany autozapis do PPK.
Oznacza to, że pracodawca, aby zapisać pracownika do pracowniczego planu kapitałowego (PPK), nie musi posiadać jego zgody, a pracownicy w wieku 18–55 lat, którzy nie złożyli deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną zapisani do programu.