Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wierzejki wprowadzą na rynek przetwory mięsne bez alergenów

ZM Wierzejki wydadzą ponad 70 mln zł na przygotowanie oferty, jakiej jeszcze nie było. Wprowadzą na rynek przetwory mięsne pozbawione alergenów - donosi "Puls Biznesu".
Reklama

Zakład Mięsny Wierzejki chwali się, że w konkursie o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju stanął obok takich gigantów, jak ArcelorMittal. Wartość całego projektu to 72 mln zł. - Otrzymaliśmy 46 mln zł dofinansowania i ruszamy z budową ogromnego laboratorium, w którym opracujemy produkcję pewnej specyficznej żywności - z analiz rynku wyszło, iż będzie unikatowa na skalę światową - podaje na łamach "PB", Adam Zdanowski, współwłaściciel ZM Wierzejki.

Chodzi o mięsne dania gotowe, początkowo na bazie kawałków kurczaka, jak udka, skrzydełka czy nuggetsy, ale pozbawione alergenów pokarmowych, tych, które zazwyczaj widać na etykiecie każdego produktu.

Pomysł powstał we współpracy z naukowcami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. ZM Wierzejki czeka teraz kilkadziesiąt miesięcy intensywnej pracy. Pierwsze produkty mogą trafić na półki sklepów po 1,5-2,5 roku.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum