WKG 2016: Jest szansa na przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją

Deklaracja ta padła podczas sesji otwierającej III Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku pt. "Gospodarka, przedsiębiorczość, społeczeństwo, rozwój." Omawiano w niej sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jakie wnioski płyną z debaty?
• Europa Środkowo-Wschodnia jest z pewnością pojęciem geograficznym, ale nie jest jednolitym bytem pod względem struktur politycznych, a także integracji gospodarczej. Region ten powinien mieć lidera, do tego miana aspirują politycy z Polski, lecz nie można oczekiwać, że nastąpi jego formalne wyznaczenie.
• Polska natomiast jest dla wielu krajów regionu wzorem do naśladowania, we wdrażaniu zmian prawnych, gospodarczych i wprowadzaniu reguł wolnego rynku.
• Polska może też przyczynić się do większej integracji gospodarczej, np. w sprawach poprawy bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji, co jest wspólnym problemem krajów EŚ-W. Czasami jednak interesy krótkookresowe zwyciężają nad długookresowymi.
• Istotne jest zarazem to, że relacje gospodarcze pomiędzy krajami EŚ-W są podtrzymywane i rozwijają się, często głównie za sprawą przedsiębiorców, a nawet wbrew oficjalnej polityce ich krajów.
Więcej na wnp.pl