Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

WKG: Na tax free zarabiają przede wszystkim lokalne firmy, a nie giganci handlu

- Od dłuższego czasu staraliśmy się wskazywać podlaskim przedsiębiorcom na ułatwienia, które służba celna wprowadziła na przejściach granicznych, aby jak największa liczba podróżnych mogła się przemieszczać i kupować po naszej stronie granicy. Jednym z nich jest aplikacja stworzona przez informatyków służby celnej, która rejestruje przedsiębiorców oferujących sprzedaż towarów na dokumentach tax free - mówił podczas debaty "Polska Wschodnia - El Dorado dla regionalnych firm handlowych" na III Wschodnim Kongresie Gospodarczym Dariusz Muszyński, Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku.
Reklama

- Od kiedy wprowadzono sprzedaż towarów na dokumentach tax free, a był to początek tego wieku, obroty naszych firm były niewielkie. W 2010 roku łączna sprzedaż towarów na dokumentach tax free w Polsce wyniosła 1,3 mld zł, w 2015 - już ponad 5 mld zł. Dla porównania – wartość eksportu na dokumentach celnych do byłych krajów Wspólnoty Państw Niepodległych wyniosła w ubiegłym roku około 42 mld zł. A zatem sprzedaż detaliczna kształtowała się na poziomie ponad 12 proc. sprzedaży na dokumentach celnych - mówił Dariusz Muszyński.

Jaki jest udział sprzedaży dużych sieci handlowych? – Wartość sprzedaży towarów na dokumentach celnych za 8 miesięcy br. to ponad 800 mln zł, ponadto 360 mln zł, czyli 30 proc. sprzedaży na dokumentach celnych, stanowi sprzedaż detaliczna. Z tej kwoty 80 mln zł to sprzedaż dużych sieci handlowych, reszta to sprzedaż rodzimych, podlaskich firm - wyliczył Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku.

- W ostatnich latach nastąpiło znacznie przyspieszenie modernizacji naszych przejść granicznych. Praktycznie wszyscy wojewodowie ze Wschodu unowocześnili infrastrukturę na przejściach. W ślad za tym poszły udogodnienia dla podróżnych np. zielone pasy umożliwiające szybsze przejechanie przez przejście czy tax free. W roku 2011 naszą wschodnią granicę przekroczyło w obu kierunkach ok. 24 mln ludzi, a w 2015 r. ponad 35 mln, co oznacza wzrost o ponad 50 proc. Kolejki na przejściach się nie wydłużały się, ale przez modernizację przejść wręcz skróciły się - mówił Dariusz Muszyński.

Ruch na wschodnich przejściach mocno wzrasta. Niestety na granicy z Białorusią w 2016 r. nastąpiło zatrzymanie progresu wzrostu sprzedaży. Prezydent Łukaszenko wprowadził dekret, który zmniejszył normy przewozowe bez opłat celnych. Jednakże najświeższe dane mówią, że na koniec sierpnia 2016 r. wolumen sprzedaży wynikający z dokumentów tax free obsłużonych na podlaskich przejściach granicznych z Białorusią kształtuje się na poziomie 500 mln zł - dodał Dariusz Muszyński.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum