Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Właściciel 20 centrów handlowych w Polsce notuje wzrost dochodów

Spółka Atrium European Real Estate, która jest właścicielem 20 centrów handlowych w Polsce, po III kwartałach 2012 r. osiągnęła dochód brutto z najmu (GRI) w wysokości 144,6 mln euro (9 miesięcy 2011 - 126,3 mln euro), co oznacza wzrost o 14,5 proc.
Reklama
Dochód netto (NRI) wzrósł o 19,5 proc. do 137,5 mln euro (9 miesięcy 2011 - 115,1 mln euro). Wyjątkowo dobre na tle rynku wyniki Grupa zawdzięcza między innymi wzrostowi wszystkich kluczowych wskaźników efektywności w Polsce. Grupa zyskała tu również na wprowadzeniu do portfela centrów handlowych: Promenada (Warszawa) i Molo (Szczecin), które zostały kupione w 2011 r.

- Polska pozostaje dla Atrium kluczowym obszarem i ponownie przyczyniła się do uzyskania przez Grupę znaczących wyników. Dynamicznie postępują prace budowlane ważnego dla nas obiektu Atrium Felicity w Lublinie. Niemal 80 proc. jego powierzchni zostało już wynajęte znaczącym i kluczowym najemcom. Niezmiernie cieszę się na otwarcie centrum na światowym poziomie już w przyszłym roku - komentuje Rachel Lavine, prezes Atrium European Real Estate.

Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce, który stanowi 47 proc. całkowitego portfela o wartości 2,17 mld euro, wyniosła 1,02 mld euro i wzrosła o 3,2 proc. od 31 grudnia 2011 r.

W wycenie został uwzględniony wzrost o 22,2 mln euro wartości warszawskiego centrum Promenada, który wynika przede wszystkim z wprowadzonej przez Atrium optymalizacji kosztów oraz stworzenia w obrębie istniejącego centrum handlowego nowej powierzchni handlowej.

Polski portfel Atrium wypracował wzrost GRI o 18,5 proc. do 55,2 mln euro za pierwszych dziewięć miesięcy 2012 r. zakończonych 30 września 2012 r. - w porównaniu z rokiem ubiegłym, natomiast GRI w ujęciu like-for-like wzrósł o 2,3 proc. do 42,0 mln euro.

Atrium w Polsce prowadzi obecnie budowę centrum handlowego Felicity w Lublinie . Po wynajęciu powierzchni przez Leroy Merlin, RTV EURO AGD, SuperPharm i Carry osiągnięto poziom 79 proc. komercjalizacji, przy średnim okresie wynajmu przekraczającym dziesięć lat.

Pod koniec III kwartału 2012 r. spółka ukończyła i uruchomiła drugą kondygnację centrum handlowego Atrium Mosty w Płocku. Finalizowane są także prace przy wolno stojącym budynku w Gdyni, który w IV kw. 2012 zajmie sieć Media Markt.

Deweloper szykuje się także do rozbudowy centrum Atrium Copernicus w Toruniu o 20 tys. mkw.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum