Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Właściciel Stokrotki z silnym wsparciem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zainwestował w Maxima Grupe 72 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na emisję obligacji.
Reklama

Bank zainwestował 72 mln euro w emisję obligacji regionalnego detalisty spożywczego Maxima Grupe UAB (Litwa). Projekt został już zatwierdzony. Całkowita wielkość emisji wynosi 240 mln euro z 5-letnim okresem zapadalności.

Środki z emisji zostaną przeznaczone na refinansowanie wygasających obligacji.

Maxima Grupe UAB to regionalna sieć sklepów spożywczych i właściciel sieci detalicznej Maxima na Litwie, Łotwie i w Estonii, sieci Stokrotka w Polsce, sieci T-Market w Bułgarii oraz e-grocer Barbora. 

Udział EBOiR w emisji pomógł detaliście w dostępnie do funduszy z rynków kapitałowych w czasach niepewności polityczno-gospodarczej. Inwestycja Maximy wiąże się m.in. ze wsparciem i pomocą ukraińskim uchodźcom poprzez programy przekwalifikowania i wsparcie integracji, ostatecznie poszerzając ich możliwości ekonomiczne poprzez zatrudnienie.

Przypomnijmy, w 2021 roku sieć Stokrotka powiększyła się o 81 nowych sklepów i zwiększyła przychody o 14,6% (przy stałych kursach wymiany), do 1 087 mln EUR. Koszty wejścia na polski rynek e-commerce oraz podatek detaliczny w Polsce obciążyły wyniki Maxima.

W 2021 r. MAXIMA GRUPĖ konsekwentnie rosła i rozwijała się, zwiększając przychody Grupy o 6,1% do 4 485 mln EUR. EBITDA po wyłączeniu pozycji jednorazowych wyniosła 364,5 mln euro, czyli o 10,1 mln euro mniej niż w 2020 roku. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum