Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Właściciel zakładów mięsnych Henryk K. ujęty w Argentynie

Jak podaje "Super Express", były właściciel zakładów mięsnych Henryk K. został namierzony przez prokuraturę i ujęty w stolicy Argentyny Buenos Aires. Z informacji gazety wynika, że biznesmen oczekuje obecnie na ekstradycję.
Reklama

Zgodnie z informacjami podanymi przez "Super Express", Henryk K. przebywa w areszcie domowym. Trwa procedura ekstradycyjna, która ma na celu sprowadzenie biznesmena do Polski. Jeżeli uda się to doprowadzić do skutku, w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach mężczyzna usłyszy zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. A także dokonania potężnych oszustw oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Były szef Zakładów Mięsnych Henryk Kania oraz wieloletni szef rady nadzorczej tej giełdowej spółki był poszukiwany listem gończym od marca 2019 r. W październiku 2019 r. podejrzany informował prokuraturę, że przebywa „w swoim domu za granicą”, gdzie od wielu lat miał mieszkać, a nawet mieć status rezydenta

Lista zarzutów wobec Zakładów Mięsnych Henryka Kani jest długa. Podejrzewani są o to, że spółka wymieniała się 5,5 tysiącami pustych faktur ze swoją spółką zależną Rubin Energy o łącznej wartości ponad 740 mln zł, a także wyłudzenie zwrotu podatku VAT na kwotę blisko 28 mln zł. Zarząd spółki miał też narazić Skarb Państwa na straty ponad 40 mln zł w latach 2016-2019 z tytułu podatku VAT. Podejrzenie o popełnieniu przestępstwa na jego szkodę zgłosił też Alior Bank.

W październiku 2020 r. syndyk masy upadłości spółki ZM Henryk Kania poinformował o uprawomocnieniu się postanowienia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód o ogłoszeniu upadłości spółki wydanego wraz z wnioskiem o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika.

Oficjalnie ogłoszono upadłość zakładów i zatwierdzono warunki sprzedaży majątku przedsiębiorstwa. Za cenę 100 mln zł netto część aktywów przejął Cedrob, producent drobiu i trzody chlewnej.

W I kwartale br. ZM Henryk Kania w restrukturyzacji odnotowały 1,89 mln zł jednostkowej straty netto wobec 9,9 mln zł straty rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 1,58 mln zł. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 43 tys. zł w I kw. 2020 r.

W 2013 roku, w szczytowym momencie obecności firmy na giełdzie, spółka wyceniana była na ponad 500 mln zł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (4)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum