Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wolne piątki i trzydniowe weekendy? Projekt jest już w Sejmie

Projekt ustawy, która zmniejsza tygodniowy czas pracy z 40 do 35 godzin jest już w Sejmie. Skrócenie czasu pracy oznaczałoby, że weekend rozpoczynałby się już w czwartek popołudniu. Jednocześnie zmiana nie miałaby mieć wpływu na wysokość dotychczas przyjmowanej pensji.
Reklama

Ustawa, która zakłada skrócenie dotychczasowego czasu pracy o 5 godzin w tygodniu trafiła już do sejmu. W myśl tego projektu Polacy mieliby pracować tygodniowo 35 godzin od poniedziałku do czwartku. Jednocześnie ustawa zakłada, że wprowadzona zmiana nie miałaby wpływu na wysokość wynagrodzenia. Projekt nie przewiduje również ograniczeń w organizacji czasu pracy. 

Polacy potrzebują więcej regeneracji 

Ustawodawcy w uzasadnieniu swojego projektu nt. zmiany czasu pracy powołują się na badania przeprowadzone przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden w 2021 roku. Z opublikowanego raportu wynika, że 2/3 polskich pracowników skarży się na wypalenie zawodowe. Skrócenie czasu pracy miałoby pozwolić na lepszą regenerację organizmu i w konsekwencji wyższą skuteczność i zaangażowanie. 

Czterodniowy tydzień pracy nie jest Utopią

Zaproponowany w projekcie model ustawy o skróceniu tygodnia pracy nie jest odrealniony a Polska nie byłaby odosobnionym na świecie krajem. Taki model od kilku lat funkcjonuje w kilku krajach Europy i Świata. Wprowadzony przed kilkoma laty czterodniowy tydzień pracy odniósł wielki sukces na Islandii. Takie rozwiązanie testowały również takie kraje jak Japonia, Wielka Brytania, Hiszpania i Nowa Zelandia. 

 

Japoński oddział Microsoft wprowadził skrócony tydzień pracy w 2019 roku. Po przeanalizowaniu, pracodawcy stwierdzili, że ich pracownicy dzięki temu są wydajniejsi. Dodatkowo w ramach testów firma ograniczyła spotkania pracownicze do 30 minut. Projekt nosił nazwę Work Life Choice Challenge 2019 Summer. Po roku prowadzonych w oddziale testów stwierdzono 40% wzrost wydajności pracowników i 23% spadek zużycia energii elektrycznej. 

Projekt zawiera niedociągnięcia

Testy nad skróceniem tygodnia pracy są w różnych miejscach na ziemi. Wprawdzie są przesłanki ekologiczne i wydajnościowe, które popierają przyjęcie tego modelu. Dla pracodawców nie jest to najwygodniejsza forma, ponieważ zakłada zwiększenie stawki godzinowej i skrócenie czasu pracy. Ponadto sceptycy ustawy podkreślają, że mogłaby się pojawić większa presja czasowa, która wywoływałaby stres u pracowników oraz ryzyko większej wypadkowości. 

Pozostaje również pytanie, które zadają wszyscy politycy partii opozycyjnych, czy nas na to stać? 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum