Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wracamy do tanich zakupów. Firmy muszą zmienić strategię

Oszczędzanie stało się dla wielu konsumentów priorytetem. Sprzedawcy detaliczni i firmy produkujące produkty konsumpcyjne będą musiały zmienić swoją strategię operacyjną, aby osiągnąć redukcję kosztów w sposób, który spełni oczekiwania konsumentów.
Reklama
  • 61% konsumentów martwi się o swoją sytuację finansową, przy czym najbardziej dotyka to milenialsów (66%) i pokolenie X (64%), a najmniej osoby z pokolenia Baby Boomers (55%).
  • Aby poradzić sobie z tą presją, prawie połowa (44%) konsumentów twierdzi, że ogranicza ogólne wydatki. To duży wzrost – dla porównania w listopadzie 2020 r. takie deklaracje składało 33% respondentów. W odpowiedzi na rosnące obawy klientów firmy będą zmuszone do przekształcenia swoich sposobów funkcjonowania na rynku.
  • Powyższe dane pochodzą z drugiej edycji corocznego raportu dotyczącego trendów konsumenckich Capgemini, „What Matters to Today's Consumer”(„Co liczy się dla dzisiejszego konsumenta”), który ujawnia wpływ rosnących kosztów życia na nawyki i preferencje konsumentów w zakresie wydatków.

Prawie trzy czwarte konsumentów ogranicza zakupy

Kryzys na rynkach światowych ma duży wpływ na zachowania zakupowe. Badanie ankietowe przeprowadzone wśród 11 300 konsumentów w 11 krajach wykazało, że prawie trzy czwarte (73%) konsumentów dokonuje mniej zakupów impulsywnych, a 69% ogranicza wydatki, które nie są niezbędne (elektronika, zabawki i jedzenie w restauracjach). Oszczędzanie stało się dla wielu osób priorytetem: 64% konsumentów robi zakupy w hipermarketach i dyskontach, a 65% wybiera tańsze produkty lub marki własne.

- Trwający obecnie kryzys to nie tylko wyzwanie, ale też szansa dla organizacji na wdrożenie usprawnień, choćby w systemach obsługi klienta. Jeśli firmy zdecydują się wdrożyć nowoczesne rozwiązania, które usprawnią ich operacje, będą czerpać korzyści z tych zmian przez kolejne lata. Automatyzacja długoterminowo łączy się z obniżeniem kosztów – to pozwala firmom ograniczać ponoszenie cen i w ten sposób wspierać klientów budując ich lojalność, a jednocześnie jest w stanie ochronić firmy przed turbulencjami rynkowymi – mówi Anna Morawska, Strategic Sourcing Program Manager w Capgemini Polska.

Większość konsumentów nie chce płacić więcej za zrównoważone produkty

Zrównoważony rozwój jest nadal ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych, jednak tylko 41% konsumentów na całym świecie twierdzi, że jest skłonnych zapłacić więcej za produkt, który nie wpływa negatywnie na klimat. To wyraźny spadek w porównaniu z wynikami raportu z 2020 r., kiedy to aż 57% konsumentów składało takie deklaracje. Oznacza to, że marki muszą ponownie ocenić swoje strategie cenowe, aby zapewnić konsumentom niedrogie, ale zrównoważone opcje i zaoferować programy lojalnościowe, które pomogą klientom przetrwać obecny kryzys, a w dłuższej perspektywie zbudują przywiązanie do marki. Aż 74% konsumentów planuje w przyszłości zakup większej ilości produktów lub usług od firm, które pomagają im w obecnych, trudnych czasach.

Firmy zmuszone do rewizji strategii operacyjnych

Przedsiębiorstwa również borykają się z wyzwaniami, takimi jak wzrost kosztów energii, pracy i transportu. Mimo tego 67% konsumentów twierdzi, że marki i sprzedawcy detaliczni powinni oferować niższe ceny produktów. W raporcie Capgemini podkreślono, że sprzedawcy detaliczni i firmy produkujące produkty konsumpcyjne będą musiały zmienić swoją strategię operacyjną, aby osiągnąć redukcję kosztów w sposób, który spełni oczekiwania konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju i wygody. Zmiana sposobu, w jaki organizacje wykorzystują siłę roboczą, przyjęcie opartego na technologii łańcucha dostaw i automatyzacja operacji magazynowych może również w dużym stopniu przyczynić się do usprawnienia dostaw przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Social selling otwiera nowe sposoby dotarcia do klienta

Dane z raportu Capgemini sugerują, że wykorzystując siłę mediów społecznościowych marki mają szansę uzyskać nowe źródła przychodów. Według badania, 70% konsumentów kupujących produkty z rekomendacji w mediach społecznościowych stwierdziło, że ufa influencerom polecającym produkty i dzielącym się recenzjami. Ten trend najwyraźniej widać wśród przedstawicieli i przedstawicielek pokolenia Z – prawie połowa z nich (48%) odkrywa nowe produkty za pośrednictwem influencerów internetowych, a 32% dokonuje zakupu „z polecenia” takich osób.
Pełny raport: „What matters to today’s consumer. 2023 consumer behavior tracker for the consumer products and retail industries.”

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum