Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wrzesień w handlu: Sieci tną etaty, kolejne Kauflandy zastąpią Tesco, zmiana warty w SPAR

Czy to efekt Covid-19 czy też nieskutecznych strategii - po latach rynku pracownika sieci szykują się spore zwolnienia. Czy będą forpocztą większych zmian na handlowej mapie Polski? Podsumowujemy wrzesień w branży.
Reklama

Zwolnienia w sieciach handlowych

Kolejne zwolnienia grupowe w Tesco Polska, wkrótce pracę może stracić 899 osób.  Zagrożeni są pracownicy obsługujący zamykaną z końcem października platformę e-commerce, zatrudnieni w biurze głównym oraz w sześciu likwidowanych sklepach.

O ile sytuacja w Tesco nie zaskauje, o tyle wieści z Carrefoura już tak. Polski oddział sieci na początku miesiąca poinformował o planowanych zwolnieniach. Z oficjalnych wypowiedzi firmy wynika, że chodzi o około 3 proc. zatrudnionych, czyli mniej więcej 400 osób (managerów średniego szczebla). Jednak z lokalnych urzędów pracy dochodzą informacje, które mogą sugerować znacznie poważniejsze cięcia. W samym tylko Szczecinie sieć chce się pozbyć ponad 280 pracowników, a prawdziwa rewolucja czeka pracowników Carrefour na Mazowszu. Detalista powiadomił  Wojewódzki Urząd Pracy o chęci wręczenia wypowiedzeń aż 4035 osobom. Zgodnie z prawem do procedury zwolnień grupowych pracodawca musi zgłosić wszystkie osoby, którym zamierza wypowiedzieć m.in. warunki pracy, w tym wynagrodzenie. Ich nieprzyjęcie przez pracownika skutkuje bowiem wypowiedzeniem umowy, czyli zwolnieniem pracownika.

Zwolnienia planuje także Eurocash. Tu pracę może stracić 1000 osób.

Kaufland bierze kolejne lokalizacje po Tesco

Pod koniec sierpnia prezes UOKIK wydał zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na nabyciu przez Kaufland Polska Markety części mienia Parku Rozwoju III – Projektu Echo 112 sp. z o.o. sp. k. Sieć Kaufland zawiesi zatem swój szyld w Poznaniu przy ulicy Opieńskiego 1.

16 września sieć Kaufland zwróciła się z kolei do UOKIK-u z wnioskiem w sprawie przejęcia części mienia spółki Pearl Jewel z Warszawy. Może to być 10. sklep, który zmieni szyld z Tesco na Kaufland.

 Zmiana warty w SPAR

Wasz Sklep SPAR podał, że10 września do zespołu zarządzającego sieci dołączył Tomasz Waligórski, który obejmie stanowisko dyrektora handlowego (CCO-Chief Commercial Officer). Będzie on odpowiedzialny za takie obszary jak: zakupy i jakość, marka własna SPAR, marketing, zarządzanie asortymentem i cenami oraz e-commerce. Zostanie on również powołany na członka zarządu.

Natomiast z dniem 1 grudnia br., Wayne Hodson – obecny dyrektor zarządzający SPAR Sri Lanka – zostanie powołany na stanowisko prezesa zarządu Wasz Sklep SPAR. Obecny dyrektor zarządzający SPAR Sri Lanka posiada ponad 20 letni staż pracy w organizacji SPAR Group na różnych stanowiskach operacyjnych. Jego obecność w kadrze zarządzającej Wasz Sklep SPAR ma pomóc sieci wykorzystać szanse w Polsce, napędzać biznes operacyjnie i strategicznie oraz wdrażać kulturę organizacyjną SPAR.

Lidl - kłopoty w raju?

Ignazio Paternò, dyrektor generalny, opuścił Lidla. Oficjalnie z powodu trudności związanych z dojazdami z Włoch do Niemiec. Krążą jednak plotki o wewnętrznych napięciach.

Paternò był dyrektorem generalnym niemieckiej sieci dyskontowej zaledwie od kilku miesięcy - chociaż był już dyrektorem generalnym „ad interim” od kwietnia 2019 r. W oświadczeniu prasowym podano, że odchodzi z własnej woli, z powodów osobistych: ponieważ pracuje w Niemczech, ale mieszka we Włoszech, kłopotem stały się dojazdy do pracy. To wyjaśnienie wywołało pewne pytania, ponieważ Paternò pracuje w Lidlu w sumie od 2004 roku. Co więcej, nie jest pierwszym prezesem, który opuścił Lidla po krótkim czasie u steru. Jego poprzednik Jesper Hojer odszedł zaledwie dwa lata po tym, jak zastąpił Svena Seidela. Prawdziwe powody ich odejścia nigdy nie zostały ujawnione, ale powszechnie wiadomo, że często byli w konflikcie z Klausem Gehrigiem z Grupy Schwarz, która jest właścicielem sieci.

Rabaty retrospektywne pod lupą UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające, w których sprawdza, czy sieci handlowe poprzez stosowane rabaty retrospektywne nie wykorzystują przewagi kontraktowej wobec małych i średnich przedsiębiorców, dostarczających produkty do ich sklepów.

Rabaty retrospektywne (retro) są przyznawane za dokonane zakupy. Występują między innymi w relacjach pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami produktów. Stosowane są różne systemy przyznawania retrorabatów. W niektórych sytuacjach dostawca przystępujący do wykonania umowy nie jest w stanie określić, w jakiej wysokości będzie musiał go przyznać sieci handlowej i na podstawie jakich kryteriów. Tego typu działania mogą być uznane przez prezesa UOKiK jako niedozwolone działanie silniejszej strony umowy, stanowiące nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Pierwsze zarzuty prezes Urzędu postawił w ubiegłym roku spółce Jeronimo Martins Polska.

Allegro zawojuje giełdę?

Allegro opublikowało prospekt emisyjny i rozpoczęło ofertę publiczną nie więcej niż 187 826 087 akcji zwykłych po cenie w przedziale od 35 do 43 zł za akcję i maksymalnej cenie dla inwestorów detalicznych ustalonej na 43 zł za akcję.

Allegro.eu, ogłosiła ustalenie ceny akcji w pierwszej ofercie publicznej akcji zwykłych spółki na poziomie 43 złotych za akcję („Cena Ofertowa”). Wynikająca z Ceny Ofertowej kapitalizacja rynkowa spółki wyniesie 44 mld zł.

Przewidywany pierwszy dzień notowania i obrotu akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) to 12 października 2020 r.

Żabka idzie na rekord

W tym roku sieć Żabka uruchomiła 500 nowych placówek, osiągając tym samym rekordową liczbę 6 500 sklepów. 6,5-tysięczna Żabka działa już w Szczecinie przy ul. Południowej 18. Placówka zlokalizowana jest w centrum handlowym Rondo Hakena Park.

– Pandemia nie zatrzymała nas na drodze do dalszego, dynamicznego rozwoju. Od stycznia br. otworzyliśmy pół tysiąca sklepów, a do końca 2020 roku zamierzamy otworzyć kolejnych 500 placówek w całej Polsce – mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu firmy Żabka Polska.

Na koniec 2019 roku sieć Żabka tworzyły już 6002 sklepy w całej Polsce. Tylko w minionym roku powstały nowe 652 placówki. 

RUCH już w samoobsłudze

W Warszawie przy ul. Puławskiej 1 został otwarty pierwszy samoobsługowy kiosk RUCH-u. Kioskarza zastąpiły w nim maszyny, które pozwalają na sprzedaż ponad 175 artykułów spożywczych oraz niespożywczych, dostosowanych do lokalizacji oraz potrzeb klientów.

Sprzedaż jest możliwa 24h na dobę, a sama transakcja zakupowa zajmuje kilkanaście sekund. Wystarczy wybrać produkty oraz zrealizować płatność w formie bezgotówkowej, na dedykowanym terminalu płatniczym. Kiosk samoobsługowy ma dwie ściany przeznaczone do sprzedaży. Na każdej ze ścian zainstalowano osobny terminal płatniczy, tak by maksymalnie usprawnić sprzedaż.

Kiosk samoobsługowy jest przystosowany do sprzedaży świeżo mielonej kawy oraz herbaty, przekąsek, słodyczy i napojów oraz ciekawej oferty produktów z kategorii higienicznej.

Sukces platformy eurocash.pl

W I półroczu br. klienci Eurocash Dystrybucja zamówili przez eurocash.pl towary o wartości 2,1 mld zł (+0,5 mld r/r). Ewenementem była sprzedaż przez smartfona, która wyniosła aż 485 mln zł (vs. 270 mln w I półroczu 2019 r.), a w lipcu osiągnęła swoją rekordową miesięczną wartość – 100 mln zł.

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum