Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Współpraca Biedronki z Glovo a praca w niedziele. Będzie kolejna kontrola PIP?

Pracownicy sieci Biedronka twierdzą, że współpraca detalisty z Glovo jest obchodzeniem prawa pracy. W ich sprawie do ministra rodziny i polityki społecznej pisze poseł Paweł Szramka. Mamy już odpowiedź minister Marleny Maląg.
Reklama

Poseł Paweł Szramka napisał do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie pracy w supermarkecie w dni ustawowo wolne. Poseł nawiązuje do systemu pracy w sieci Biedronka. 

Biedronka i Glovo. Czy kompletowanie zmówień w niedziele jest legalne?

Paweł Szramka pisze: " (...)interpelację piszę w związku z informacją od pracowników sieci supermarketów Biedronka o łamaniu praw pracowniczych poprzez nakaz pracy w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. Dzieje się tak, ponieważ sieć podjęła współpracę z inną siecią – Glovo, która zajmuje się dostarczaniem paczek zamawianych przez Internet. Pracownicy sklepów są odpowiedzialni za kompletowanie paczek i nabijanie produktów na kasę. Za pracę w niedzielę lub święta otrzymują dzień wolny od pracy. Cała sprawa była zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy, lecz nie dopatrzono się łamania prawa pracy. Inspektorat twierdzi, że supermarket jest w tym przypadku sklepem internetowym i działa zgodnie z prawem".

Współpraca z Glovo jest obchodzeniem prawa pracy?

Poseł pisze, że pracownicy nie zgadzają się z tą wykładnią, twierdząc że są sklepem stacjonarnym, takim jak wszystkie inne, a współpraca z Glovo jest obchodzeniem prawa pracy. Oczywiście kosztem pracowników, którzy muszą pracować w święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych i inne, które chcieliby spędzić z rodziną.

Poseł pyta zatem: Czy znany jest Pani Minister ten problem? W jaki sposób ministerstwo interpretuje przepisy prawa pracy w zakresie prowadzenia sklepu internetowego, który w rzeczywistości jest zwykłym sklepem stacjonarnym?

Biedronka i Glovo - współpraca trwa od 2020 r.

Biedronka i Glovo rozpoczęły oficjalną współpracę w kwietniu 2020 r. Użytkownicy aplikacji mobilnej, dostarczającej produkty na życzenie, mogą zamówić artykuły z popularnej sieci. Usługa początkowo wystartowała w 10 miastach i objęła ponad 100 placówek sklepów sieci. Liczba miast oraz sklepów w najbliższych zwiększa się systematycznie.

Marlena Maląg o współpracy Biedronki z Glovo w kontekście niedzielnego handlu

Na pismo posła odpowiedziała Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak czytamy: "(...)  Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 20 ustawy o ograniczeniu handlu, zakaz handlu i powierzania czynności związanych z handlem pracownikom lub zatrudnionym nie dotyczy sklepów internetowych oraz platform elektronicznych, przy czym pojęcia: „sklep internetowy” oraz „platforma internetowa” nie zostały zdefiniowane na potrzeby stosowania tych przepisów. (....)
Odnosząc się do przedstawionego przez Pana Posła zagadnienia, mając na uwadze powołane przepisy o wyłączeniu zakazu handlu w przypadku sklepów internetowych i platform internetowych - możliwość powierzania pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w dni, w które obowiązuje ustawowy zakaz mogłaby być rozpatrywana wyłącznie w bezpośrednim powiązaniu z koniecznością obsługi i realizacji sprzedaży internetowej. Tym samym, w takich dniach w placówkach handlowych obsługujących i realizujących handel internetowy nie jest prowadzona stacjonarna działalność handlowa.
Przedstawiając powyższe informuję również, że Minister Rodziny i Polityki Społecznej nie jest uprawniony do ustalania i wydawania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw oraz badania, analizowania i dokonywania oceny stosowania przez pracodawców przepisów prawa pracy pod względem ich zgodności z obowiązującymi przepisami.
Podkreślić należy, że kontrolę i nadzór nad stosowaniem przepisów prawa pracy, w tym kontrolę przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu powierzono Państwowej Inspekcji Pracy. (....)
Jeżeli do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpływają sygnały od pracowników oraz związków zawodowych o ewentualnych nieprawidłowościach i naruszeniach prawa na gruncie stosowania przepisów prawa pracy, w tym ustawy o ograniczeniu handlu w zakresie powierzania pracy pracownikom i zatrudnionym w dni ustawowo wolne od pracy w placówkach handlowych (także należących do sieci handlowych), to są one przekazywane do Głównego Inspektora Pracy, celem rozpatrzenia oraz podjęcia ewentualnej interwencji w zakresie i według zasad określonych w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.
Pragnę również poinformować, że z informacji przekazywanych w ostatnim czasie przez Głównego Inspektora Pracy, w związku także z kierowanymi przeze mnie do GIP wnioskami, wynika, że kontrole przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu w zakresie powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu pracy w dni objęte zakazem stanowią jeden z priorytetów działania Państwowej Inspekcji Pracy, a inspektorzy pracy podejmują wszelkie przewidziane prawem działania w tym zakresie."

Właściciel Biedronki największym prywatnym pracodawcą w Polsce

Obecnie Biedronka zatrudnia blisko 80 tys. pracowników i jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce. Na koniec grudnia 2021 r. w spółce Jeronimo Martins Polska przeciętne zatrudnienie wynosiło 74.350,50. Rok wcześniej było to 70.750,09 osób. 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum