Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Współpraca Biedronki z Glovo a praca w niedziele - poseł pisze do ministerstwa

Pracownicy sieci Biedronka twierdzą, że współpraca detalisty z Glovo jest obchodzeniem prawa pracy. W ich sprawie do ministra rodziny i polityki społecznej pisze poseł Paweł Szramka,
Reklama

Poseł Paweł Szramka napisał do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie pracy w supermarkecie w dni ustawowo wolne. Poseł nawiązuje do systemu pracy w sieci Biedronka. 

Biedronka i Glovo. Czy kompletowanie zmówień w niedziele jest legalne?

Paweł Szramka pisze: " (...)interpelację piszę w związku z informacją od pracowników sieci supermarketów Biedronka o łamaniu praw pracowniczych poprzez nakaz pracy w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. Dzieje się tak, ponieważ sieć podjęła współpracę z inną siecią – Glovo, która zajmuje się dostarczaniem paczek zamawianych przez Internet. Pracownicy sklepów są odpowiedzialni za kompletowanie paczek i nabijanie produktów na kasę. Za pracę w niedzielę lub święta otrzymują dzień wolny od pracy. Cała sprawa była zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy, lecz nie dopatrzono się łamania prawa pracy. Inspektorat twierdzi, że supermarket jest w tym przypadku sklepem internetowym i działa zgodnie z prawem".

Współpraca z Glovo jest obchodzeniem prawa pracy?

Poseł pisze, że pracownicy nie zgadzają się z tą wykładnią, twierdząc że są sklepem stacjonarnym, takim jak wszystkie inne, a współpraca z Glovo jest obchodzeniem prawa pracy. Oczywiście kosztem pracowników, którzy muszą pracować w święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych i inne, które chcieliby spędzić z rodziną.

Poseł pyta zatem: Czy znany jest Pani Minister ten problem? W jaki sposób ministerstwo interpretuje przepisy prawa pracy w zakresie prowadzenia sklepu internetowego, który w rzeczywistości jest zwykłym sklepem stacjonarnym?

Będziemy aktualizować materiał, gdy pojawi się odpowiedź z ministerstwa.

Biedronka i Glovo - współpraca trwa od 2020 r.

Biedronka i Glovo rozpoczęły oficjalną współpracę w kwietniu 2020 r. Użytkownicy aplikacji mobilnej, dostarczającej produkty na życzenie, mogą zamówić artykuły z popularnej sieci. Usługa początkowo wystartowała w 10 miastach i objęła ponad 100 placówek sklepów sieci. Liczba miast oraz sklepów w najbliższych zwiększa się systematycznie.

Właściciel Biedronki największym prywatnym pracodawcą w Polsce

Obecnie Biedronka zatrudnia blisko 80 tys. pracowników i jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce. Na koniec grudnia 2021 r. w spółce Jeronimo Martins Polska przeciętne zatrudnienie wynosiło 74.350,50. Rok wcześniej było to 70.750,09 osób.

Biedronki będą czynne krócej?

Przypomnijmy, że w październiku sprawa pracy w Biedronce była podnoszona przez związkowców. Wspólna Reprezentacja Związkowa Pracowników JMP S.A. wystosowała pisma do zarządu Jeronimo Martins S.A. Związkowcy chcą się spotkać z portugalskim zarządem firmy w celu przedstawienia sytuacji w sklepach Biedronka, widzianej od strony pracowników sieci. Postulują również o skrócenie godzin otwarcia placówek.

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum