Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wydatki cudzoziemców w Polsce wzrosły o 7,7 proc.

Według GUS, szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w III kwartale 2017 r. ukształtowała się na poziomie 11,7 mld zł. W odniesieniu do analogicznego okresu 2016 r. wydatki cudzoziemców były wyższe o 7,7 proc. W stosunku do kwartału poprzedniego wydatki cudzoziemców również były wyższe, odpowiednio o 7,3 proc.
Reklama

Jak czytamy w opracowaniu GUS, cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski w III kwartale 2017 r. na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli ok. 82 proc. swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe ok. 12 proc., a na pozostałe wydatki (usługi) ok. 5 proc. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (ok. 23 proc. wydatków na towary nieżywnościowe), sprzęt RTV i AGD (ok. 19 proc.) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 13 proc.).

Cudzoziemcy przekraczający wewnętrzną granicę UE w III kwartale 2017 r. najwięcej wydali w Polsce na towary nieżywnościowe - ok. 53 proc. ogółu wydatków, następnie na pozostałe wydatki (usługi) - ok. 20 proc., a na żywność i napoje bezalkoholowe - ok. 13 proc.

W ramach małego ruchu granicznego (MRG) na granicy polsko-ukraińskiej w III kw. 2017 r. odnotowano 2,1 mln odpraw cudzoziemców (z Polski i do Polski), co stanowiło 36,9 proc. ogółu przekroczeń tego odcinka granicy przez cudzoziemców. W porównaniu zarówno z analogicznym okresem poprzedniego roku, jak w stosunku do II kwartału 2017 r. liczba przekroczeń granicy w ramach MRG była większa (odpowiednio o 20,9 proc. i 1 proc.).

GUS podał, że szacunkowa wartość wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską w ramach MRG w III kwartale 2017 r. wyniosła 674,1 mln zł, co stanowiło 33,8 proc. ogółu wydatków cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską. Wydatki te były o 23,6 proc. wyższe, niż w analogicznym okresie 2016 roku i o 2,0 proc. wyższe niż w poprzednim kwartale.

Średnie wydatki poniesione w Polsce przez cudzoziemca przekraczającego granicę polsko-ukraińską w ramach MRG w III kwartale 2017 r. wyniosły 659 zł, podczas gdy w poprzednim kwartale - 646 zł, a przed rokiem - 649 zł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum