Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wynagrodzenia wzrosły, ale zjadła je inflacja. W sumie jesteśmy na minusie o ponad 5 proc.

Po skorygowaniu o zmiany cen wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w grudniu o 5,4 proc. r/r wobec spadku o 3,1 proc. r/r w listopadzie. Był to najsilniejszy spadek od 1999 r. – przekazali w piątek eksperci banku Credit Agricole.
Reklama

W piątek Główny Urząd Statystyczny przekazał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł, co oznacza wzrost o 10,3 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,2 proc.

Jak zwrócili uwagę ekonomiści Credit Agricole, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w grudniu do 10,3 proc. r/r wobec 13,9 proc. w listopadzie, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (12,4 proc.).

Po skorygowaniu o zmiany cen wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w grudniu o 5,4 proc. r/r wobec spadku o 3,1 proc. r/r w listopadzie - stwierdzili analitycy. "Był to najsilniejszy spadek w historii danych, którymi dysponujemy, czyli od 1999 r." - podkreślili.

W opinii ekspertów banku głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku silnego spowolnienia wzrostu nominalnych wynagrodzeń był efekt wysokiej bazy sprzed roku. Zauważyli, że zgodnie z danymi za zmniejszenie tempa wzrostu wynagrodzeń odpowiadała przede wszystkim niższa dynamika w przetwórstwie przemysłowym (8,5 proc. r/r w grudniu wobec 11,1 proc. w listopadzie), w dziale "handel; naprawa pojazdów samochodowych" (6,7 proc. wobec 11,7 proc.), kategorii "informacja i komunikacja" (6,9 proc. wobec 13,5 proc.) oraz w "górnictwie i wydobywaniu" (15,9 proc. wobec 35,8 proc.).

Ekonomiści CA wskazali, że dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się do 2,2 proc. w grudniu w stosunku do 2,3 proc. w listopadzie, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (2,3 proc.). Jak dodali, zatrudnienie zmniejszyło się o 2,8 tys. w ujęciu miesięcznym.

Według ekspertów spadek zatrudnienia w grudniu nie jest sytuacją nietypową, ale "na szczególną uwagę zasługuje relatywnie silne obniżenie liczby etatów w przetwórstwie przemysłowym (o 8,5 tys.)". Zdaniem analityków może być to efektem przeprowadzania procesów restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach, co sygnalizował wcześniej grudniowy wskaźnik PMI.

Zmniejszenie dynamiki zatrudnienia oraz silniejszy spadek realnych płac w sektorze przedsiębiorstw złożyły się na obniżenie w nim realnej dynamiki funduszu płac do -3,3 proc. r/r w grudniu wobec -0,9 proc. w listopadzie - zwrócili uwagę analitycy.

"Przeciętnie w IV kw. 2022 r. fundusz płac zmniejszył się o 2,0 proc. r/r wobec wzrostu o 0,6 proc. w III kw. Dane o funduszu płac są spójne z naszą prognozą realnego spadku dynamiki konsumpcji (o 2,0 proc. r/r w IV kw. wobec spadku o 0,9 proc. w III kw.)" - podali.

Według ekonomistów CA słabsze od oczekiwań dane są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. (PAP)

ra/ mk/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum