Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wynagrodzenie netto w Polsce to średnio 74% pensji brutto

Po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie społeczne w kieszeniach podatników krajów Unii Europejskiej o przeciętnych dochodach zostaje średnio 76% pensji brutto. Najwięcej na Cyprze (91%), Malcie (86%) i w Czechach (86%), najmniej w Niemczech (65%). Polska w tym zestawieniu plasuje się w połowie stawki ze wskaźnikiem 74% - wynika z raportu PwC „Podatek dochodowy od osób fizycznych w Unii Europejskiej”.
Reklama

Zgodnie z danymi z raportu PwC w przypadku osób o przeciętnych zarobkach średnie wynagrodzenie netto, tj. po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek pracowniczych na ubezpieczenia społeczne, otrzymywane przez mieszkańców krajów objętych badaniem (Europejski Obszar Gospodarczy i Szwajcaria) wynosi około 76% wynagrodzenia brutto. 14 krajów znajduje się powyżej tej średniej, a czołówkę otwierają Cypr (91%), Malta (86%) i Czechy (86%). Z kolei najniższe wynagrodzenie netto jest w Niemczech (65%), Belgii (65%) i Danii (68%). Polska znajduje się nieco poniżej średniej dla krajów UE ze wskaźnikiem 74%.

Eksperci zwracają uwagę, że nie ma znaczących różnic w uśrednionych wynikach wynagrodzenia netto osób o przeciętnych dochodach w krajach, w których obowiązuje podatek liniowy i w tych, które stosują progresywną skalę podatkową. Natomiast znaczna różnica występuje między tymi krajami w przypadku osób zamożnych.

Autorzy raportu wzięli też pod uwagę inny scenariusz, w którym podatnik jest osobą zamożną, otrzymującą pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju. W tym wypadku, średnio, wynagrodzenie netto w krajach Unii Europejskiej wynosi ok. 62% pensji brutto. Największa część wynagrodzenia pozostaje w kieszeniach podatników z krajów o liniowym opodatkowaniu: w Bułgarii (82%), Estonii (77%) i na Litwie (76%). W Polsce średnie wynagrodzenie netto osoby zamożnej wynosi 71% wynagrodzenia brutto. Jednak w większości krajów UE średnie wynagrodzenie netto takich osób znajduje się poniżej 60%. Najniższe jest w Chorwacji i Holandii (52%) oraz Finlandii, Danii, Szwecji i we Włoszech (51%).

W krajach z podatkiem liniowym średnie wynagrodzenie osób zamożnych wynosi ok. 74% wynagrodzenia brutto, natomiast w krajach z progresywną skalą podatkową tylko ok. 59%.

- W porównaniu z poprzednią edycją naszego raportu zauważalny jest trend zaostrzenia polityki fiskalnej w tych krajach, które najgorzej poradziły sobie z kryzysem finansowym, takich jak Hiszpania, Portugalia czy Grecja. Zlikwidowano tam np. stosowane wcześniej niektóre ulgi prorodzinne. Warto podkreślić też, że zmiany w tych krajach są bardziej obciążające dla osób zamożnych niż dla tych z niższymi dochodami”– mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym.

Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce otrzymuje ok. 71% wynagrodzenia netto. To o 20% mniej niż na Cyprze, który zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu, i o 12% więcej niż w Belgii zamykającej ten ranking. Z kolei zamożny singiel w Polsce otrzymuje 68% wynagrodzenia brutto, czyli o 15% mniej niż w pierwszej w tym porównaniu Bułgarii, i o 24% więcej niż w ostatniej w zestawieniu Belgii.

Polskie rodziny (małżeństwo z dwójką dzieci, pracujący jeden rodzic) o średnich dochodach otrzymują 78% wynagrodzenia brutto, co plasuje Polskę w połowie stawki wśród badanych krajów. Natomiast polskie zamożne rodziny otrzymują 74% wynagrodzenia brutto, co daje Polsce 6. pozycję w zestawieniu. Obciążenie wynagrodzenia brutto w tym wariancie jest niższe jedynie w Bułgarii, Estonii, na Litwie, na Malcie i w Czechach.

- Trendem, który będzie widoczny w krajach Unii Europejskiej w kolejnych latach, jest zmniejszanie obciążeń podatkowych. W niektórych krajach posiadających podatek liniowy rządy wprowadziły lub zaplanowały wprowadzenie regulacji mających na celu obniżenie stawki tego podatku (np. w Estonii, na Łotwie i na Węgrzech stawka podatku została obniżona o 1%). Zmiany te nie są znaczące liczbowo, ale w rzeczywistości mają istotny wpływ na zamożność obywateli – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum