Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wyższe odsetki za opóźnienie zapłaty w transakcjach handlowych od 2016 roku

Sejm podwyższył do 9,5% wysokość odsetek za opóźnienie zapłaty w transakcjach handlowych, a także wprowadził przepis zakazujący manipulowania datą otrzymania faktury lub rachunku za sprzedany towar lub usługę.
Reklama

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych obowiązywała od 2013 r. Nowością było wprowadzenie możliwości żądania od dłużnika rekompensaty za poniesione koszty odzyskiwania należności w kwocie równej 40 euro lub wyższych jeśli faktycznie poniesione wydatki na windykację przewyższały równowartość 40 euro. Zdaniem ekspertów z rynku windykacyjnego ustawa tylko częściowo odniosła sukces.

– Możliwość przerzucenia kosztów windykacji na dłużnika spowodowało, że przedsiębiorcy szybciej zaczęli oddawać sprawy do windykacji. Na takie działania zdecydowało się 45% przedsiębiorców korzystających z windykacji. Tyle, że mikro i małe przedsiębiorstwa korzystają z tych zapisów w zdecydowanej większości tylko w przypadku, gdy z zapłatą zalega kontrahent o podobnej wielkości. W stosunku do dużych odbiorców zdarza się to sporadycznie. Najczęściej powodem przyjęcia takiej postawy jest obawa przed utratą znaczącego klienta – mówi Radosław Koński, dyrektor departamentu windykacji Kaczmarski Inkasso.

Jak wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, najmniejsze firmy na zapłatę od swoich spóźnionych kontrahentów czekają aż 4 miesiące. Dla porównania firmy największe, taki przelew otrzymują zazwyczaj do 2 i pół miesiąca od terminu zapłaty. Dodatkowo najmniejsze firmy na pokrycie strat i działań windykacyjnych w związku z występującymi opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów przeznaczają prawie 8% swoich wszystkich wydatków, podczas gdy największe tylko 2,4% kosztów.

Ustawa w wersji z 2013 roku przewidywała też możliwość naliczania odsetek za opóźnienie w płatności. Nowelizacja ustawy przewiduje ujednolicenie sposobu obliczania odsetek za zwłokę, które od 1 stycznia 2016 roku mają być obliczane według wzoru: stopa referencyjna NBP + 8%. Przy aktualnej wysokości stopy referencyjnej odsetki wynosiłoby 9,5% w skali roku, zamiast dotychczasowej 8%. Zdaniem autorów nowelizacji ma to jeszcze bardziej zdyscyplinować dłużników.

- Jak wynika z naszych badań z naliczania odsetek korzysta zaledwie 24% firm. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na windykację, często poprzestają na obciążeniu dłużnika kosztami windykacji, uznając że naliczenie jeszcze karnych odsetek może zerwać całkowicie relacje z takim kontrahentem – tłumaczy Radosław Koński.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum