Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wzięli część podwyżek na siebie. Opłaciło się. W Polsce sprzedaż skoczyła o 28 proc.

Grupa Lavazza zakończyła przejęcie francuskiej firmy kawowej MaxiCoffee, Rentowność firmy utrzymała się na dobrym poziomie, dzięki zaabsorbowaniu przez firmę wzrastających kosztów, co pozwoliło znacząco odciążyć konsumentów. Decyzja ta okazała się słuszna – wzrost sprzedaży nastąpił na wszystkich rynkach.
Reklama


„ Pomimo szczególnie trudnych warunków, udało nam się utrzymać wzrost obrotów i marżę na poziomie z lat poprzednich. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu na wszystkich szczeblach firmy. Realizacja strategii międzynarodowego wzrostu w połączeniu z ograniczeniem kosztów dała bardzo zadowalający efekt” – komentuje Antonio Baravalle, dyrektor generalny Lavazza Group. „Lavazza skupia się teraz na kwestiach bieżących, związanych ze wzrostem tegorocznych kosztów, które będą miały istotny wpływ na przyszłe wyniki biznesowe”.

Obroty wzrosły zarówno w sektorze detalicznym, jak i OOH, który zanotował wzrost o 26% w wyniku zwiększenia wolumenu. Segment ziaren wciąż wzrasta i również w tym roku okazał się najbardziej dynamiczny. Segment ziaren odnotował 1,4% wzrostu udziału w rynku w stosunku do roku 2021, podczas gdy firma zyskała 1,5 punktu udziału w wyniku 12% wzrostu.
W segmencie kapsułkowym Lavazza kontynuuje realizację planu wprowadzenia na rynek kapsułek aluminiowych.

Lavazza odnotowała wzrost sprzedaży w oparciu o wartość w kanale sprzedaży detalicznej w Niemczech o 18%, w Stanach Zjednoczonych o 14%, a w Polsce o 28%.  Włochy i Francja również odnotowały wzrost odpowiednio o 1,5% i 6%, po spadku w roku 2021. EBITDA Lavazzy wyniosła 309 milionów euro, EBIT wyniósł 160 milionów euro, a zysk netto 95 milionów euro, w porównaniu do 105 milionów euro w roku ubiegłym. Na koniec 2022 roku firma zanotowała obroty w wysokości 136 milionów euro.

31 marca 2023 roku po uzyskaniu zgody francuskiego urzędu ds. konkurencji, spraw konsumenckich i nadużyć finansowych (DGCCRF) – zakończono przejęcie MaxiCoffee. Francuska firma, z około 1500 współpracownikami, osiąga obroty rzędu 300 milionów euro i kieruje swoją ofertę poprzez platformę e-commerce, sieć 60 agencji sprzedaży w całej Francji, École du Café oraz concept stores. Platforma oferuje wybór 8000 produktów, ponad 350 różnych marek kawy (ziarnistej, mielonej i w kapsułkach), a także szeroki wybór ekspresów do kawy, młynków i akcesoriów.
„Kontynuujemy strategię ekspansji międzynarodowej i wzmocnienia biznesu na kluczowych rynkach. MaxiCoffee będzie miało całkowicie odrębny i niezależny zarząd, zachowując swój udany model biznesowy w nienaruszonym stanie” – powiedział Antonio Baravalle, prezes Lavazza Group.
Christophe Brancato, założyciel MaxiCoffee Group, nadal będzie posiadał udziały w firmie. Pozostaje również jej prezesem, aby kontynuować rozwój zapoczątkowanego przez siebie modelu biznesowego.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum