Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Z pracą w Polsce nie jest jeszcze tak źle. Wskazuje na to najnowsze badanie

Utraty pracy nie spodziewa się 73 proc. zatrudnionych, czyli o 1 pkt proc. więcej w stosunku do października. Z taką możliwością liczy się 23 proc. osób, to o 2 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej - wynika z listopadowego badania CBOS, opublikowanego w piątek.
Reklama

Z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że w listopadzie - w stosunku do poprzedniego pomiaru - wzrósł odsetek osób oceniających sytuację w swoim zakładzie pracy jako "ani dobrą, ani złą", a także poprawiły się przewidywania dotyczące zmiany tej sytuacji w przeciągu roku.

Bezpieczeństwo zatrudnienia 

Jak wskazano w podsumowaniu badania, poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia "łagodnie wzrosło", a oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy "nieznacznie się pogorszyły".

W przeprowadzonym w połowie listopada badaniu obecną sytuację w swoich zakładach pracy pozytywnie oceniło 49 proc. pracujących zarobkowo (spadek o 3 p.p. względem poprzedniego badania). Jak wskazał CBOS, to najniższy wynik w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Negatywnie aktualną sytuację w swoich zakładach pracy postrzegało 12 proc. respondentów (spadek o 2 p.p. mdm; porównywalnie z innymi miesiącami roku). Do 37 proc. wzrósł odsetek osób oceniających sytuację w zakładach pracy jako "ani dobrą, ani złą" (wzrost o 5 p.p.).

W porównaniu z poprzednim miesiącem autorzy badania odnotowali niewielką poprawę przewidywań dotyczących rozwoju sytuacji w zakładach pracy respondentów. Polepszenia sytuacji w ich zakładach pracy w ciągu najbliższego roku spodziewa się 13 proc. ankietowanych (wzrost o 1 p.p.), a jej pogorszenie w tym okresie prognozuje 17 proc. (spadek o 4 p.p.). Większość uczestników badania nie przewiduje żadnych zmian (61 proc., wzrost o 3 p.p.).

W stosunku do poprzedniego pomiaru CBOS poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia badanych wzrosło, choć - jak zastrzeżono - utrzymuje się ono na bardzo zbliżonym poziomie.

Gorzej na lokalnych rynkach pracy

Z możliwością utraty obecnej pracy liczy się 23 proc. badanych (spadek o 2 p.p. względem października), w tym 6 proc. "bardzo poważnie". Utraty pracy nie spodziewa się 73 proc. badanych (wzrost o 1 p.p. względem października), z czego 41 proc. "raczej nie", a 32 proc. uważa taki scenariusz za mało prawdopodobny.

Nieco gorsze od zarejestrowanych w październiku były w listopadzie oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. 54 proc. (bez zmian) stwierdziło, że w ich okolicy można znaleźć pracę, ale trudno o odpowiednią. Do 18 proc., tj. o 2 punkty proc. wzrósł natomiast odsetek respondentów uważających, że trudno o jakąkolwiek pracę.

Na trzecią pozycję wśród najczęstszych wskazań spadła odpowiedź "bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę" (16 proc., spadek o 1 p.p.). Tak jak w poprzednim sondażu z tej serii 3 proc. ankietowanych wyraziło opinię, że w ich okolicy nie sposób znaleźć jakiejkolwiek pracy.

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano od 7 do 17 listopada 2022 r. na liczącej 1038 osób (w tym: 58,5 proc. metodą CAPI, 24 proc. - CATI i 17,5 proc. - CAWI) reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. (PAP)

mk/ pad/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum