Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

ZA: Zamiast zakazu handlu, dużo wyższa stawka za pracę w niedzielę

- Otwarcie dużych sklepów w niedziele rozładowałoby liczbę osób robiących zakupy w pozostałe dni tygodnia i w ten sposób ułatwiłoby ograniczenie liczby osób w sklepach. Decyzja o wprowadzeniu niedziel handlowych byłaby więc rozsądna pod względem epidemicznym - tłumaczy Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy. Wskazuje też, że wynagrodzenie za pracę w niedziele powinno być dużo wyższe od standardowej stawki.
Reklama

Od 28 listopada otwarte będą sklepy i punktu usługowe w galeriach i parkach handlowych. Teraz dyskusja trwa na temat liczby niedziel handlowych. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu miał nie dotyczyć jedynie dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia. Nowa propozycja mówi też o niedzieli 6 grudnia.

Za otwarciem sklepów w niedzielę opowiada się związek zawodowy Związkowa Alternatywa.

- Otwarcie dużych sklepów w niedziele rozładowałoby liczbę osób robiących zakupy w pozostałe dni tygodnia i w ten sposób ułatwiłoby ograniczenie liczby osób w sklepach. Decyzja o wprowadzeniu niedziel handlowych byłaby więc rozsądna pod względem epidemicznym - tłumaczy Piotr Szumlewicz, przewodniczący ZA.

Jednocześnie związkowiec zaznacza, że nie mogą się zgodzić na to, aby epidemia była wykorzystywana do pogarszania warunków pracy pracownikom handlu. Badania wśród pracowników hipermarketów wskazywały, że większość z nich woli ograniczenie handlu w niedziele od w pełni liberalnych rozwiązań, ale zarazem większość preferuje 2,5 razy wyższe stawki za pracę w niedziele od obecnie obowiązujących rozwiązań.

Więcej na pulsHR.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum