Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zakaz reklamy przed 23 może być dla producentów piwa sporym problemem

Wprowadzenie zakazu emisji reklam piwa między godz. 20 a 23 nie zachwieje pozycją nadawców. Ale dla producentów piwa wspomniane ograniczenia mogą być sporym problemem. - Zabranie im możliwości prowadzenia szerokiej komunikacji z klientami, może mieć negatywny wpływ na ich biznes, a zatem również na gospodarkę - komentują eksperci dla Wirtualnemedia.pl.
Reklama

W połowie przyszłego roku mogą wejść w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi reklamy piwa będą mogły być emitowane w telewizji, kinach, radiu i teatrach jedynie w godzinach 23-6. Obecnie browary mogą reklamować się już od godz. 20. Z szacunków domu mediowego Starcom (Publicis Media) wynika, że producenci piwa wydali przez trzy kwartały br. na reklamę we wszystkich mediach 160,7 mln zł netto (po uwzględnieniu rabatów). Najwięcej, bo ponad 100 mln zł, przeznaczyli na telewizję.

Paweł Bronisz, senior multiscreen trading manager w Publicis Media, szacuje, że obecnie ponad 65 proc. komunikacji reklamowej piwa w telewizji odbywa się w tzw. prime time, czyli w godz. 20-23. - Zakładając, że producenci piw będą chcieli pozostać w telewizji, problemem będzie szum reklamowy, z którym branża piwna już teraz się boryka. Często większa część bloków reklamowych, szczególnie przy programach najlepiej dopasowanych do męskich targetów, takich jak np. wydarzenia sportowe, jest wypełniona przez reklamy piwa. Wprowadzenie wspomnianego ograniczenia i chęć przeniesienia budżetów na spoty po godzinie 23, ten problem jeszcze by pognębił - twierdzi ekspert.

Dla producentów piwa wspomniane ograniczenia mogą być sporym problemem. - Zabranie im możliwości prowadzenia szerokiej komunikacji z klientami, może mieć negatywny wpływ na ich biznes, a zatem również na gospodarkę - zauważa Bronisz. Przewiduje zarazem, że z dużym prawdopodobieństwem budżety niewydane w telewizji będą przeniesione do innych mediów. - Pierwszym wyborem powinien być digital.

Największym reklamodawcą wśród producentów piwa jest Grupa Żywiec, która na reklamy w mediach tradycyjnych (poza internetem) wydała przez dziesięć miesięcy br. 209,2 mln zł (cennikowo, bez rabatów, wg Kantar Media). Drugim największym reklamodawcą jest Kompania Piwowarska z wydatkami w wysokości 187,1 mln zł (8,3 proc. więcej rok do roku), a trzecie miejsce na reklamowym podium piwnych reklamodawców zajmuje Carlsberg Polska – firma wydała w omawianym okresie 86,9 mln zł (więcej o 12,7 proc.). W czołowej piątce znalazły się jeszcze Browar Namysłów z budżetem 17,2 ml zł (mniejszym o 4,7 proc. rok do roku) i Perła-Browary Lubelskie, która wydała na reklamy w mediach 918,4 tys. zł, czyli 77,2 proc. mniej niż w tym samym okresie 2016 roku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum