Zakupy internetowe za granicą tańsze niż w Polsce

Pod koniec ubiegłego roku Wielka Brytania stała się jednym z najpopularniejszych miejsc zakupów internetowych wyprzedzając zarówno USA jak i Chiny. W Europie często odwiedzano także niemieckie sklepy wirtualne. Z wewnętrznych danych PayPal wynika, że w ostatnim roku najbardziej wzrosły płatności wysłane przez polskich użytkowników do sklepów online w Wielkiej Brytanii (wzrost o 32 proc.), Niemczech (wzrost o 27 proc.), USA (18 proc.) i Chinach (16 proc.).
Polscy klienci sklepów internetowych mogą uzyskać najlepszą cenę głównie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, w zależności od kategorii danego produktu. Polacy, którzy robią zakupy w USA mogą kupić elektronikę o 35 proc., a ubrania nawet o 55 proc. taniej niż w rodzimych sklepach. Gry i zabawki są 50 proc. tańsze, a dokładnie jedną czwartą mniej zapłacimy tam za kosmetyki.
Na niemieckim rynku, gry i zabawki są dostępne za już za połowę ceny obowiązującej w polskich sklepach, odzież jest do 52 proc. tańsza, podczas gdy za produkty z działu elektroniki lub kosmetyków zapłacimy o około 16 proc. mniej niż w Polsce.
Wielka Brytania oferuje konkurencyjne ceny odzieży (prawie 65 proc. taniej niż w Polsce), oraz oszczędności na kosmetykach (16 proc.), grach i zabawkach (33 proc.) oraz elektronice (27 proc.). Chińskie e-sklepy pozwalają zaoszczędzić do 55 proc. na elektronice i 57 proc. na grach. Towary zakupione na terenie Unii Europejskiej nie podlegają ocleniu. W Polsce za zakupy poniżej 150 euro (ok. 630 zł) nie zapłacimy cła, a jedynie 23 proc. podatku VAT.
Przesyłki o wartości do 45 euro mogą dodatkowo zostać zwolnione z podatku VAT. Dotyczy to niewielkich paczek, które oznaczone są jako prezent i nie służą do użytku handlowego.