Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zawiesza się Kaufland Card. Wiemy dlaczego klienci byli zirytowani

Od 2 marca tego roku w sieci sklepów Kaufland działa nowy program lojalnościowy - Kaufland Card. Pierwsze dni aktywacji przyniosły wielu klientom sporo irytacji, ponieważ aplikacja często się zawieszała. Swoje oburzenie wyrażali na wielu forach internetowych. O przyczynę trudności zapytaliśmy Kaufland Polska.
Reklama

Dlaczego Kaufland Card się zawiesza?

- W pierwszych dniach startu programu lojalnościowego występowały tymczasowe problemy techniczne związane nie z samą aplikacją, a z przeciążeniem serwerów, co było spowodowane dużą liczbą rejestracji w tym samym czasie. Problem został niezwłocznie rozwiązany i obecnie klienci bez żadnych przeszkód mogą dołączyć do programu. Zainteresowanie programem jest bardzo duże, gdyż oferuje on szereg korzyści, w tym zniżki na wybrane produkty, punkty za każde zakupy, które można wymienić na kupony rabatowe czy elektroniczne podsumowanie zakupów, które w sposób transparentny pokazuje, ile pieniędzy zaoszczędziliśmy, używając Kaufland Card - informuje Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

 

Jak informuje Kaufland Polska, klienci nie muszą się już denerwować, ponieważ systemy powinny działać już bez zarzutu. Przeciążenie wywołane "bumem" na nowy program lojalnościowy już się się unormowało i systemy będą działać modelowo.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (8)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum