Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zbigniew Ziobro bierze się za sklepy otwarte w niedziele

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł kasacje do wyroków uniewinniających właścicieli sklepów, których oskarżono o omijanie zakazu handlu w niedziele. Starali się oni prowadzić sprzedaż, rozszerzając działalność swoich placówek.
Reklama

Chodzi o trzy prawomocne wyroki wydane przez sąd na południu Polski, dotyczące sklepów spożywczych oraz alkoholowych, których właścicieli oskarżono o omijanie zakazu handlu w niedziele i święta. Otwierali oni w swoich placówkach kluby czytelnika, biblioteki, punkty informacji turystycznej czy wypożyczalnie sprzętu sportowego i jednocześnie prowadzili sprzedaż.

Wyroki opierały się na przepisie, który mówił, że „zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”.

"Sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni"

Sądy rejonowe uznały, że było to działanie bezprawne, jednak sądy okręgowe uchyliły te wyroki. Kasacje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry zostały wniesione po rozpoznaniu wniosków głównego inspektora pracy, który wskazywał na wadliwe rozstrzygnięcia sądów drugiej instancji,. Jak stwierdzono, analiza wskazała na zasadność wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia i wypowiedzenia się w tej sprawie przez Sąd Najwyższy.

– W kasacjach podnoszono m.in., że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wskutek czego uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa – tłumaczy cytowany przez  „Rzeczpospolitą” prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Informuje on, że w kasacjach wniesiono o uchylenie wyroku sądu drugiej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. Handlowcy czekają więc na nowy wyrok.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (5)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum