Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zbliżamy się do 8 zł za litr benzyny

Czekają nas skokowe podwyżki cen paliw, będą widoczne w drugim tygodniu czerwca. Benzyna 95 oktanowa nieuchronnie zbliżać się będzie do 8 zł za litr - podał w piątek portal e-petrol.pl przypominając, że benzyny w sprzedaży hurtowej w ciągu ostatniego tygodnia podrożały o ponad 6 proc.
Reklama

Według e-petrol.pl "czekają nas skokowe podwyżki cen paliw". Niemniej, zdaniem analityków, w "najbliższych dniach" krajowi producenci paliw nie wprowadzą zmian do swoich cenników hurtowych.

"Wynika to z braku wyznacznikowych notowań międzynarodowych, na bazie których kalkulowane są ceny w polskich rafineriach" - podkreślili eksperci. Zauważyli, że zmiany w cenach hurtowych mogą pojawić się najwcześniej we wtorek.

W ocenie e-petrol.pl ten brak nowych cenników w Orlenie i Lotosie nie oznacza braku zmian cen na stacjach. Wg analiz portalu w drugim tygodniu czerwca czekają nas bardzo wyraźne podwyżki, które obejmą podstawowe gatunki paliw.

8 zł za litr benzyny 95 oktanowej

Eksperci prognozują, że benzyna 95 oktanowa "będzie nieuchronnie zbliżać się do 8 zł za litr". "Wyraźnie taniej może być oferowany diesel, właściciele stacji paliw podwyższą ceny, ale powinni sprzedawać go po 7,33-7,48 zł/l" - dodali. W przypadku LPG analitycy e-petrol.pl przewidują "czasową stabilizację ceny" - w najbliższych dniach średnio w kraju cena LPG powinna utrzymywać się w przedziale 3,56-3,66 zł/l.

e-petrol.pl przypomina, że w tym tygodniu na rynku detalicznym w Polsce mamy kolejne cenowe rekordy - łącznie z przełamaniem granicy 8 zł za litr przez benzynę 98-oktanową. "Niestety, biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową, na razie trudno o optymizm" - przekazali eksperci e-petrol.pl.

W podsumowaniu tygodnia e-petrol zwrócił uwagę, że od zeszłego piątku benzyny w sprzedaży hurtowej podrożały o ponad 6 proc. "W przypadku bezołowiowej 95 od ostatniego piątku (...) cena wzrosła o 443 zł i wynosi dziś 7519,80 zł netto za 1000 l. Olej napędowy podrożał jeszcze bardziej, bo o 476 zł, ale kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej mniej niż benzyna, bo 7172,8 zł netto za 1000 l, to 7,11 proc. więcej, niż przed tygodniem" - wymienia portal.

Niespotykane tempo podwyżek

Zdaniem autorów podwyżki w ostatnich dniach i tygodniach mają "niespotykane tempo i skalę". "W odniesieniu do cen w rafineriach sprzed miesiąca podwyżka w przypadku benzyn wynosi dokładnie 1283,20 zł, diesel podrożał o 271,80 zł" - odnotowano.

"Wśród powodów tak postępujących wzrostów cen paliw wymieniane są wpływające na polski rynek czynniki globalne, m.in. rosnący w wakacje, sezonowy popyt na paliwa, ograniczone zapasy paliw gotowych oraz zapowiedziane sankcje na rosyjskie produkty ropopochodne" - wyjaśniono w komentarzu.

"W połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 7,55 zł/l, co oznacza, że cena wzrosła w tydzień o 22 gr, kierowcy silników wysokoprężnych również mogli zauważyć podwyżkę, ale jej skala wyniosła zaledwie 4 gr na litrze - przeciętnie za litr diesla trzeba było zapłacić 7,13 zł" - poinformował e-petrol. Potaniał jedynie autogaz: "od kilku tygodni widać tendencję zniżkową, w ostatnim tygodniu tankujący LPG płacili za paliwo do swoich aut średnio 3,59 zł za litr".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum