Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zboże płynie za granicę. Czy będą kolejne podwyżki cen żywności?

W styczniu według danych Ministerstwa Rolnictwa wysłaliśmy za granicę 311 tys. ton pszenicy, sześć razy więcej niż przed rokiem. Opinie ekspertów, które cytuje "Rzeczpospolita" wskazują, że w obliczu koronawirusa i czekającej nas suszy Polska powinna raczej gromadzić zapasy żywności, a nie się jej pozbywać.
Reklama

"Rzeczpospolita" poza danymi Ministerstwa Rolnictwa powołuje się także na analizy Sparks - firmy, która świadczy usługi  konsultingowe dla branży rolno-spożywczej.

"Według analiz Sparks w marcu było to kolejne 588 tys. ton, wobec 202 tys. ton przed rokiem, w kwietniu zaś - około 400 tys. ton. Ogółem od lipca 2019 do marca 2020 r. wysłaliśmy 2,8 mln ton zboża, niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (1,5 mln ton)" – podaje Rzeczpospolita.

Polska pszenica wypływa za granicę z powodu wysokich cen. Były minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL tak znaczny eksport uważa za błąd. – Rząd w lutym sprzedawał maseczki do ochrony przed koronawirusem. Teraz, tuż przed suszą, wyprzedajemy zboże – mówi. Dodaje, że zamiast eksportować, powinniśmy zwiększać rezerwy strategiczne.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum