Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zdrowie, bezpieczeństwo i natura to najsilniejsze trendy w merchandisingu 2021

Pandemiczny rok zweryfikował trendy, przekonania i sposoby postępowania konsumentów. Jedną z dziedzin, która szybko musiała dostosować się do nowych wzorów zachowań jest merchandising i visual merchandising. Liderzy rynku od dawna wiedzą, że aby skutecznie dotrzeć do klientów, muszą postawić na emocje, personalizację oraz indywidualne podejście. Wśród nowych trendów dostrzegli także podkreślanie walorów zdrowotnych, poszanowanie natury i odwoływanie się do zrównoważonego rozwoju.
Reklama

Przyzwyczajenia konsumentów zmieniły się w trakcie pandemii, ewoluując w kierunku poszanowania środowiska naturalnego oraz dbania o zdrowie i większe bezpieczeństwo. Te trendy były obecne już wcześniej, ale w ostatnich miesiącach zdecydowanie zyskały na znaczeniu. Pojęcie zdrowia uległo przedefiniowaniu, to już nie tylko brak oznak choroby, ale także ogólne samopoczucie i profilaktyka. Konsumenci bacznie zwracają uwagę na to, jak się odżywiają, jakie produkty wybierają, analizują etykiety, sprawdzają nawet informacje, gdzie i jak dana żywność została wyprodukowana. Wzrosła świadomość tego, że to jak się czujemy i ile energii mamy na co dzień, w dużej mierze zależy od tego, co ląduje na naszych talerzach. Konsumenci świadomie dokonują wyborów przy sklepowych półkach, dlatego tak istotne jest eksponowanie wartości i emocji, które zaspokoją rozbudzone w ostatnich miesiącach potrzeby.

Produkty powstające z poszanowaniem środowiska

W ślad za zdrowiem i bezpieczeństwem żywności idzie poszanowanie środowiska naturalnego. Nikogo nie trzeba już przekonywać, że człowiek i jego działalność wywierają ogromny wpływ na naszą planetę i jej zasoby, które kiedyś się wyczerpią. Stąd wszelkie modyfikacje postępowania, wdrażanie procedur i modeli, dzięki którym ograniczamy wykorzystanie naturalnych surowców zyskują na znaczeniu. Słowa klucze to: Reduce, Reuse, Recycle and Repeat (redukuj, użyj ponownie, przetwarzaj i powtarzaj). Liczba osób, konsumentów, którzy zdają sobie z sprawę z ogromnego wpływu produkcji żywności na środowisko systematycznie rośnie. To właśnie oni, dokonując świadomych wyborów przy kasie lub sklepowych półkach, mają coraz większy wpływ na ofertę producentów oraz jej prezentowanie w sieciach handlowych. Jakie rozwiązania warto więc wziąć pod uwagę planując skuteczny merchandising? Po pandemicznych obostrzeniach w handlu nie ma już prawie śladu, podobnie sytuacja wygląda ze wsparciem hostess w sklepach. Na ograniczenia w kontaktach między ludźmi nałożyły się także kłopoty z niedoborem personelu. Dlatego duzi producenci byli zmuszeni zastąpić hostessy swoimi ekspertami, opiekunami sieci i linii produktów. To na nich spoczywa teraz obowiązek dbania o właściwą ekspozycję towarów oraz przekazywanie bieżącej informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych sieciach handlowych. - Maleje rola przedstawicieli handlowych, a wzrasta opiekunów, „merchów”, którzy stają się niezbędnym ogniwem łączącym producentów i ich ofertę w sieciach wielkopowierzchniowych z potrzebami klientów. To te osoby, często outsourcowane z wyspecjalizowanych w tym kierunku firm skutecznie dbają o właściwe prezentowanie towarów i przekazywanie bieżących informacji do producentów - mówi Paweł Waśko z ASM Sales Force Agency.

Z pomocą przychodzą także nowoczesne narzędzia informatyczne, które w czasie rzeczywistym analizują i przekazują wiele aspektów dotyczących ekspozycji w wybranych sklepach. - W nowej, postpandemicznej rzeczywistości, producenci muszą dostosowywać swoją ofertę do potrzeb klientów znacznie szybciej niż poprzednio. W ślad za jej modyfikacją, powinna iść zmiana w podejściu marketingowym i planowaniu merchandisingu. Wygrają ci producenci, którzy szybko i sprawnie wdrożą zmiany lub skorzystają z profesjonalnej pomocy partnerów. My wiemy, jak dostosować merchandising do nowych potrzeb, bo zajmujemy się tym na co dzień, a dodatkowo wykorzystujemy nowoczesne technologie, by pomóc naszym klientom usprawnić procesy decyzyjne i zwiększyć skuteczność sprzedaży - dodaje Paweł Waśko.

Merchandising, czy marketing?

Merchandising w ostatnich miesiącach zyskał jeszcze większe wsparcie działów marketingu, które na większą skalę niż przed pandemią wykorzystują swoje narzędzia w tym obszarze. A ponieważ wszyscy wiemy, że w czasie pandemii zdecydowanie więcej czasu spędzamy na łonie natury, producenci wiedzą, że promowanie wszelkich, ekologicznych trendów zostanie dobrze przyjęte. W POS i wszędzie tam, gdzie mogą wprowadzić swoje własne zasady merchandisingowe, wykorzystują naturalne materiały, np. drewno, stosują jasne kolory, od bieli do różnych odcieni beżu, po jasnoniebieski. Coraz chętniej wykorzystywane są nowe technologie, wideo-ściany, czy specjalne, LED-owe oświetlenie, dzięki któremu można łatwiej wyeksponować wybrane elementy ekspozycji. Producenci zdali już sobie sprawę z tego, że stare, od lat wypróbowane sposoby zwrócenia uwagi konsumentów są coraz mniej skuteczne. W postpandemicznej rzeczywistości jeszcze większą wagę zyskały emocje, indywidualne podejście, specjalne oświetlenie a nade wszystko dobrze wykwalifikowany i dedykowany opiekun, a nie przedstawiciel handlowy, który odpowiada za bieżącą informację o stanie produktów w danej sieci oraz ich właściwą ekspozycję. Konsumenci w o wiele większym stopniu zwracają uwagę na bezpieczeństwo i kwestie zdrowotne, a także na żywność, która pozytywnie wpływa na samopoczucie i wzmocnienie odporności. Eksponowanie właśnie tych elementów może przynieść producentom zauważalne wzrosty sprzedaży.  

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum