Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zebrano 3,3 mln podpisów przeciwko umowie TTIP

Europejska inicjatywa obywatelska, protestująca przeciwko umowie UE-USA o wolnym handlu (TTIP) zebrała prawie 3,3 miliona podpisów. W poniedziałek listę z tymi podpisami przekazano w Berlinie przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi.
Reklama

Sojusz Stop TTIP zrzesza ponad 500 organizacji. W ciągu roku ci przeciwnicy Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) zebrali więcej podpisów niż jakakolwiek inna inicjatywa europejska w Europie. - Ten wielki sukces wyraźnie pokazuje, jak silny jest opór wobec TTIP i CETA (umowy handlowej UE z Kanadą) - powiedział rzecznik Stop TTIP Karl Baer.

W zeszłym roku Komisja Europejska odmówiła inicjatywie Stop TTIP wysłuchania w Parlamencie Europejskim, wskazując m.in. na trwające negocjacje. Fakt, że obecnie Schulz osobiście przyjął listę z podpisami, sojusz uznał za ważny sygnał.

Kampanie przeciwko nieprzejrzystości negocjacji w sprawie TTIP, a także przeciwko potencjalnemu obniżeniu standardów europejskich w projektowanej umowie, są prowadzone w różnych krajach Unii Europejskiej.

Od 1 kwietnia 2012 r. obywatele UE mogą zgłaszać Komisji Europejskiej swoje inicjatywy obywatelskie. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

Wniosek w sprawie inicjatywy musi być złożony przez komitet obywatelski składający się przynajmniej z siedmiu obywateli z siedmiu państw członkowskich. Po zarejestrowaniu inicjatywy komitet ma rok na zebranie niezbędnego miliona głosów poparcia (co najmniej z siedmiu krajów UE).

Liczbę głosów poparcia muszą poświadczyć krajowe urzędy, a Komisja Europejska następnie analizuje inicjatywę i decyduje, co z nią zrobić dalej: sporządzić wniosek ustawodawczy, przeprowadzić dodatkowe badanie czy też nie podejmować żadnych działań.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum